ABD ve Slovenya 5G için biraraya geliyor: Hedef Huawei!

Milli 5G

Dünyanın teknoloji merkezi olarak bilinen ABD ve Slovenya 5G konusunda çok önemli bir çalışma yürütüyor. İkili Çin devlerine meydan okuyacak. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Uzun bir süredir teknoloji alanında ABD ve Slovenya 5G buluşması bekleniyordu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geniş çaplı bir tura çıktı ve bu tur sonucunda bazı yeni kararların alınması bekleniyordu. Doğu Avrupa turunun ikinci durağında Slovenya’nın Bled şehrinde Başbakan Janez Jansa ile görüşmelere başlayan Pompeo, özellikle de 5G ile ilgili son derece önemli anlaşmalar yaptı.

ABD 5G konusunda rekabeti artırmak istiyor

Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile görüşen Pompeo, Çin’in çok büyük bir tehlike olduğundan bahsetti. Ona göre, hem Avrupa hem de ABD çok ciddi bir Çin tehlikesi yaşıyor. Huawei gibi Çin merkezli firmaların 5G adı altında casusluk yaptığını da söyledi. ABD çok uzun bir süredir ilginç açıklamalar yapıyordu.

ABD ve Slovenya 5G

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo; Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ile ilgili de konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, “Huawei’ye masum bir telekomünikasyon firması gibi davranmayı bıraktık ve artık bu firmaya gerçek adıyla ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak hitap ediyor ve ona göre davranıyoruz.” ifadelerine de yer verdi. Bu detayların Çin ile yapılan mücadelenin devam edeceğini gösteriyor.

ABD ile Slovenya arasındaki işbirliği büyük bir rekabet oluşturacak. Sizce bu yarışın galibi kim olacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir