ABD hala 5G’yi geciktirmek için çabalıyor!

5G bağlantısı 2025 yılına kadar yaklaşık 2 milyara ulaşacak

ABD hükümeti bu hafta 5G hizmetlerinin sunumunu geciktirme talebinde bulundu ancak iki büyük telefon şirketi bu talebi reddetti.

ABD hala 5G’yi geciktirmek için çabalıyor! ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg ve Federal Havacılık İdaresi (FAA), havacılık güvenliği konusundaki endişeler üzerine talepte bulundu. Ancak AT&T ve Verizon, geçici güvenlik önlemleri uygulayacaklarını söylediler.

Uçak üreticileri, C-Bant spektrumlu 5G kablosuz sinyallerinin hassas uçak elektroniği ile etkileşime girebileceği ve uçuşları bozabileceği konusunda uyardı.

AT&T ve Verizon’un üst düzey yöneticileri ortak bir mektupta, 5 Ocak’ta başlayacak olan 5G hizmetlerinin tanıtımının iki hafta ertelenmesi önerisinin “dünyayı konuşlandırmak için gereken işletim kontrolünün sorumsuz bir şekilde terk edilmesi” olacağını söyledi.

“ABD havayollarının Fransa’da her gün uçuş yapmasına izin veriliyorsa, aynı çalışma koşulları Amerika Birleşik Devletleri’nde de bunu yapmalarına izin vermelidir” diye ekledi.

5g

ABD hala 5G’yi geciktirmek için çabalıyor!

Ancak FAA, Fransa’daki koşulların farklı olduğunu ve bu ülkede faaliyet gösteren telekom firmalarının 5G için ABD’de izin verilenden daha düşük güç seviyeleri kullanması da dahil olmak üzere farklı olduğunu söyledi.

Havacılık endüstrisi ve FAA, daha önce 5G’nin radyo irtifa ölçerler gibi uçak ekipmanlarıyla potansiyel etkileşimi konusunda endişelerini dile getirmişti.

Geçen ay, dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Airbus ve Boeing’in patronları, Bay Buttigieg’e “5G müdahalesinin uçakların güvenli bir şekilde çalışma yeteneğini olumsuz yönde etkileyebileceğini” söyledikleri bir çağrıda bulunmuştu.

Havayolu grubu, ABD Federal İletişim Komisyonu’nu (FCC) ve telekom endüstrisini FAA ve havacılık şirketleriyle çalışmaya çağırdı ve FCC harekete geçmezse pazartesi günü mahkemeye gidebileceğini ifade etti.

Pazar günü, bir FCC sözcüsü ajansın “birlikte çalışarak hem kablosuz ekonomiyi ilerletebileceğimiz hem de havacılık güvenliğini sağlayabileceğimiz konusunda iyimser” olduğunu ifade etti.

Skoda Superb Ocak fiyatlarıyla Passat’ı solladı!