Ana Sayfa Genel ABD sınır kapılarında yüz taramasına başlıyor

ABD sınır kapılarında yüz taramasına başlıyor

Yüz taraması uygulamaları pek çok ülkede tepkiyle karşılaşansa da ABD artık ülkeye giren veya çıkan herkes için bu uygulamayı zorunlu hale getirdi.

Yeni yönetmeliğe göre ABD sınır kapılarında ülkeye giren veya ülkeden çıkan herkesin yüz fotoğrafları çekilecek ve bu fotoğraflar yapay zeka tarafından taranarak saklanacak. Yani, ülkeye giren veya ülkeden çıkan herkesin biyometrik yüz fotoğrafları ABD’nin arşivlerinde kayıtlı olacak.

ABD sınır güvenliği için yüz tarayacak

ABD, bir süre önce bu uygulamaya, birkaç pilot sınır kapısında başlamış ve işleyişi test etmişti. Yüz tarama teknolojilerinin günlük hayat içinde kullanılması büyük tartışma konusuydu. AVM’lerde, otellerde, okullarda hatta sokak kameralarında yüz taraması yapılması sivil toplum kuruluşları tarafından ağır tepki almıştı.

ABD’de ve Avrupa ülkelerin bu tepkiler üzerinde, pek çok uygulamanın kaldırıldığı ilan edilse de, ABD sınır polisi bunun ülke güvenliği için kritik bir uygulama olduğunda ısrarcı. ABD, böylece sahte pasaport veya sahte vizelerle ülkeye girmek isteyenlerin veya ülkeden kaçmak isteyenlerin işlerini zorlaştırmayı hedefliyor.

abd sınır

ABD Başkanı Biden, yüz taraması gibi mahremiyete zarar veren uygulamalara karşı olan kitleden oy almış olmasın rağmen, seçim kampanyası boyunca bu teknolojiye karşı olduğunu hiç dile getirmedi.

YouTube ve TikTok rekabeti iyice kızışacak

Biden’in de başkanlığı boyunca, Çin gibi, yüz tarama teknolojilerini yaygın şekilde ABD çapında kullanıma sokması bekleniyor. Bir diğer deyişle, 1984 veya Cyberpunk 2077 gibi gelecek öngörülerinde çizilen distopik dünyaya bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yakın gelecekte ABD’ye seyahat edecek misiniz? Biyometrik verilerinizin ABD sınırında zorla alınması uygulaması sizi rahatsız eder mi?

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting