Ana SayfaGenelABD hükumeti Google davasını açtı

ABD hükumeti Google davasını açtı

ABD hükumeti ve Google arasında beklenen fırtına koptu. ABD seçimleri yaklaşırken, Google’ı köşeye sıkıştırma hamlesine başlayan Trump yönetimi tehditlerini hayata geçirdi.

ABD hükumeti Google için savurduğu tehditlerde ciddi olduğunu ortaya koydu. Adalet Bakanlığı Google’a anti-tekel yasalarına aykırı davrandığı için dava açtı.

ABD hükumeti Google ile çatışacak mı?

1 Trilyon dolar değerindeki dev teknoloji şirketinin, özellikle reklamcılık uygulamalarında, rakiplerine karşı tekelci uygulamalar geliştirdiğini savunan hükumet bu nedenle şimdi şirketin yargılanmasını istiyor.

Seçimlere 2 hafta kalmışken yaşanan bu gelişme, Trump hükumetinin Anti-Trump gelişmelere destek veren Google’a ceza verme girişimi olarak da görülüyor. Seçimlerde Trump kaybetse bile Trump’ın görevi bırakması aylarca vakit alacak. Biden başa geçtiğinde de Google davasına bakan hakimleri değiştirmek için yeterli vakti olamayabilir. Bu nedenle, Google’ın on milyarlarca dolarlık ceza alması mümkün. Ayrıca şirketin küçülmesi için bölünmesine dair karar da çıkabilir. Tüm bu cezalara itiraz edileceği de kesin ancak bu yasal sürecin şirketin hisselerine de etki edecek diye düşünülüyor. Seçimi Trump’ın kazanması ise Google için büyük bir yenilgi anlamına gelebilir.

Assassin’s Creed Valhalla için 7 dakikalık oyun içi video

- Reklam -

Savcıların Google hakkında hazırladıkları iddianamede “şirketin piyasadaki hakim konumunu kullanarak uzun yıllardır rekabete aykırı hareketlerle monopol yapısını güçlendirdiği gözlemlenmiştir,”  ifadeleri de kullanıldı.

abd hükumeti google

Bu davanın Google için tehlikelerinden biri de şirkete dünya çapında açılacak diğer davalar. Avrupa, Asya ve Avustralya’da da Google’ın tekel konumuna dair ciddi şikayetler yükseliyordu. ABD’deki davayı örnek göstererek pek çok ülkenin Google’a benzer davalar açması mümkün görünüyor.

- Reklam -
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting