ABD Hükümeti Rus Güvenlik Yazılımı Kaspersky’i Kaldırdı


ABD İç Güvenlik Bakanlığı, devlet kurumlarından Moskova merkezli Kaspersky Lab’ten gelen tüm güvenlik yazılımlarının BT sistemlerinden kaldırılmasını istedi.

ABD hükümeti, Kaspersky yazılım şirketinin Rus istihbaharat servisleri ile arasındaki bağlardan endişe duyduğunu belirterek önümüzdeki hafta şirketin tüm ürünlerinin hükümet tarafından kullanılmasını yasaklayan bir yasanın ABD Senatosunda oylanacağını açıkladı. Buna karşılık Kaspersky Lab, defalarca Kremlin ile aralarından bir bağ olmadığını ifade etmesine rağmen ortaya çıkan bu iddialar ABD‘deki birçok parakendecinin şirketim yazılımlarını geri çekmesine yol açtı.

Kaspersky, dünya çapında 400 milyondan fazla müşteriye sahip ancak geçmişten beri ABD için önemli bir tedarikçi olmayı başaramadı.

Ulusal Güvenlik Sekreteri Vekili Elaine Duke, ilgili yazılımların devlet bürolarından kaldırılması için 90 gün süre verdi ve ” Söz konusu güvenlik yazılımı şirketi ve Rus Hükümeti arasındaki olası bağ federal belge ve bilgi sistemlerine yapılacak illegal erişimden yararlanma riski doğurur ve bu doğrudan ABD‘nin ulusal güvenliğini tehlikeye atar” dedi.

Rus güvenlik yazılımı şirketi yetkilileri verilen bu kararla hayal kırıklığına uğradıklarını ancak iddiaların asılsız olduğunu kanıtlamaya çalışacaklarını söyledi ve suçlamaların yanlış iddia ve varsayımlara dayandığından suçlamalarla ilgili kamuya açık hiçbir kanıt sunulmadığına değindi.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin