2021 iletişim maliyeti dudak uçuklatıyor: Kötü bir haberimiz var

Turkcell Vodafone ve Türk Telekom

2021 iletişim maliyeti çok ciddi şekilde artış gösterdi. Yapılan yeni araştırmalar ile birlikte bu artışın maliyeti ortaya çıktı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Gündeme bomba gibi düşmeyi başaran 2021 iletişim maliyeti açıklandı. Yapılan araştırmalara göre 2021 yılında bu maliyet önemli ölçüde artış gösterdi. Dilerseniz ilk olarak sabit internet bağlantısı vergiler dahil aylık ortalama ne kadar oldu ona bakalım. Serbest telekomünikasyon işletmecileri derneği tarafından yapılan araştırmalara göre bu maliyet 81,15 TL olarak kayıtlara geçti.

Yapılan araştırmalara baktığımızda 3 GSM işletmecisinin abonelerinin ortalama aylık ödemeleri 56,16 TL seviyelerinde. 4 kişilik bir ailenin yıllık vergiler dahil ortalama iletişim gideri 4238 TL oldu. Bu rakam vergiler dahil aylık 353 TL.

2021 iletişim maliyeti artış gösterdi

Yapılan araştırmalara baktığımızda haberleşme giderleri ile ilgili yüzde 18 KDV yüzde 10 özel iletişim vergisinin önemli bir gider kalemi oluşturduğu görülüyor. Mesela 2021 yılında hem özel iletişim vergisi hem de KDV toplamda 927 TL olarak 4 kişilik bir aile için kesildi.

2021 iletişim maliyeti

2020 yılında bu rakam 759 TL olarak kayıtlara geçmişti. 2019 yılında ise 655 TL oldu. Yapılan araştırmalara baktığımızda geçen yıl iletişim harcamalarında 500 TL’lik artış yaşandığı görülüyor. Ayrıca 2022 yılında bu artışların devam edeceği söyleniyor. 2021 iletişim maliyeti tahminlerin üzerinde yer alırken gelecek yıllar için umutsuzluk yarattı.

Sadece düşüncelerle iletişim kurmak artık mümkün: Mucize gibi bir cihaz

Özellikle telekomünikasyon şirketleri bazı vergilerin azaltılmasını talep ediyor. Aksi halde vatandaşlar 2022 yılında çok daha ağır faturalar ile karşı karşıya kalabilir. Peki siz iletişim giderleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir