Ana SayfaGenel2018 iPhone modelleri TSMC yüzünden gecikebilir

2018 iPhone modelleri TSMC yüzünden gecikebilir

Apple’ın 2018 iPhone modelleri için tasarladığı A12 yonga setlerinin üretimi durmuş durumda. Görünen o ki yeni modeller biraz gecikebilir. İşte detaylar.

Bilindiği üzere Apple, akıllı telefon ve tabletlerinde kullandığı yonga setlerini kendisi tasarlıyor. Fakat tasarlanan bu yonga setlerinin seri üretimi TSMC tarafından yapılıyor. Yani Apple’ın kendi yonga setini geliştirecek imkanı olsa da seri üretim için fırsatı yok. Aynı durum 2018 iPhone modelleri için de geçerli.

2018 iPhone modelleri beklenenden geç çıkabilir

Dünyanın en büyük yonga seti üreticilerinden biri olan TSMC, genel itibari ile pek çok üretici ile temas halinde. Fakat Tayvanlı şirketin en büyük müşterisinin Apple olduğunu söylemek, pek de yanlış olmayacaktır.

TSMC, şu aralar 2018 iPhone modelleri için geliştirilen A12 yonga setlerinin üretimiyle meşgul. Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanan bir aksilik tüm üretimin durmasına neden olmuş durumda. TSMC bilgisayarlarına kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından yapılan saldırılar sonucu A12 çiplerine ait üretim bandı tamamen durmuş durumda.

Henüz bazı bilgisayarlardaki hasar tespit çalışmalarının devam ettiği ve üretimin tam kapasite ile devam etmediği rapor edilmiş.

Kısaca özetlemek gerekirse, şimdilik A12 çiplerinin üretimi askıya alınmış diyebiliriz. Bu durumun 2018 iPhone modelleri çıkış tarihine olumsuz bir etkisinin olup olmayacağı ise henüz netleşmiş değil.

Eğer bir gecikme olacaksa da bu muhtemelen telefonun tanıtım tarihi  ya da ABD çıkış tarihini etkilemeyecektir.

Apple Pencil eski iPhone ve iPad modellerinde de kullanılabiliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting