Zararlı yazılımların yeni hedefi Bitcoin dolandırıcılığı oldu: İşte o yöntem!

internet tarayıcılarında zararlı yazılım

Brezilya merkezli zararlı yazılımların yeni hedefi Bitcoin dolandırıcılığı oldu ve bu durum büyük bir korku yaratıyor. Brezilya, Şili, Meksika, İspanya, Peru ve Portekiz gibi ülkelerde son derece yaygın olan bu yeni virüs, son derece etkili.

2015 yılından beri faal durumda olan zararlı yazılımların yeni hedefi, tüm bu işlemler için son derece kullanılabilir durumda. Yeni yazılım türü, karşıdaki kişinin neredeyse tüm bilgilerine erişim sağlayabiliyor. Bunun içerisinde Google saklı şifreleri ve diğer bankacılık detayları da dahil.

Zararlı yazılımlar büyük sorunlara yol açabiliyor

Saldırganlar bu yeni yazılım türündeki bir komut ile birlikte, C:\Windows ağacındaki tüm dosyaları ve klasörleri kaldırmaya çalışarak kurbanın cihazını devre dışı bırakmaya bile gayret ediyor. Böylece verilen hasarın geri dönülemez noktaya geldiği görülüyor.

Zararlı yazılımların yeni hedefi

 

Mekotio’ya odaklanan araştırma ekibini yöneten ESET araştırmacısı Robert Šuman, “Araştırmacılar için bu kötü amaçlı yazılım ailesinin en yeni varyantlarının kayda değer en önemli özelliği, bir komut ve kontrol sunucusu olarak SQL veri tabanı kullanması ve birincil yürütme yöntemi olarak yasal AutoIt yorumlayıcıyı nasıl suistimal ettiğidir. Mekotio, özelliklerinin sıklıkla değişmesiyle oldukça karmaşık bir gelişim yolu izliyor. Dahili versiyonlamasına dayanarak birden çok varyantının aynı anda geliştiğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bu yeni yazılım türü, cihazlarınızda Bitcoin hırsızlığı bile yapabilir. Böyle bir durumda, kaçacak neredeyse hiçbir yer yok. Ancak yeni güvenlik önlemleri, bu durumdan kurtulmanızı sağlayabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir