Ana SayfaDosya KonusuYerli üretim otomobillere 0.49 kredi zammı!

Yerli üretim otomobillere 0.49 kredi zammı!

Hükümetin açıkladığı 0.49 – 0.69 oranlı kredi teşviki zam haberini de beraberinde getirdi. Düşük faizli vergi kapsamında satın alınabilecek yerli üretim otomobillere kredi zammı geldi!

Geçtiğimiz ay devlet bankalarının Türkiye’de üretilen bazı otomobiller için kredi oranını 0.49’a kadar düşüreceği açıklanmıştı. Bu kampanya kapsamında, ülkemiz sınırları içerisinde üretilen otomobil ve hafif ticari araçlara yoğun talep olacağı ön görülüyordu.

0.49 krediye uygun otomobiller için tıklayın

Gerçekten de pek çok kullanıcı, elindeki mevcut aracını satılığa çıkarıp, sıfır bir otomobil satın almayı düşünmeye başlamıştı. Çünkü 0.49 oranla 48 aylığına çekilen 100.000TL’lik bir kredi bile normale oranla yaklaşık 30.000 TL daha az maliyet yükü getiriyordu.

fiat egea 1

Lakin hiç de hesapta olmayan bir durum cereyan etti. Türkiye kapsamında üretilen bazı otomobiller Ekim ayı ile birlikte uçuk fiyatlara satılmaya başlandı.

Eylül ayı en ucuz otomobiller için tıklayın

Örneğin Fiat Egea. Malum her ay yayınladığımız en ucuz benzinli ve dizel otomobiller listemizde bahse konu Fiat modeli ilk sırada yer alıyor. Geçtiğimiz ay yayınladığımız listede Fiat Egea’nın liste fiyatı 72.900TL’ydi.

Şimdi gelelim Egea’nın Ekim ayındaki liste fiyatına. Evet geçtiğimiz gün Fiat’ın resmi sitesinde açıklanan rakama göre Egea’nın en ucuz versiyonu 93.400 TL’den satılıyor. Evet yanlış okumadınız, 93.400 TL.

WhatsApp Image 2019 10 02 at 21.37.22

Bu insan aklıyla dalga geçmektir!

Yani Fiat geçtiğimiz ay 72.900 TL istediği otomobile bu ay 93.400 TL istiyor. Üstelik bu durum Türkiye’de üretilen tüm Fiat modelleri için geçerli. Hemen hemen her modele 20.000 – 30.000 arasında zam yapılmış. Peki neden?

WhatsApp Image 2019 10 02 at 21.37.18

Aslında nedeni gayet açık. Görünen o ki Fiat Türk halkının 0.49 kredi oranıyla sıfır otomobil fırsatını kaçırmayacağını düşündü. Onlar da fırsat bu fırsat diyerek, hali hazırda 72.900’e sattıkları otomobili 93.400 TL’den satmaya başladılar.

Şimdilik Türkiye’de üretim yapan diğer isimlerden ses yok. Yani yeni liste fiyatları açıklanmış değil. Muhtemelen önümüzdeki günlerde onlar da liste fiyatlarını açıklayacaklardır. Bakalım bu kredi zammı diğer modellerde de karşımıza çıkacak mı? Bekleyip göreceğiz.

5 YORUMLAR

  1. 73 bin tl bile yüksek askeri ücretle geçinen vatandaşların sıfır otomobil almasının imkanı yok mecburi 3-5 kuruş biriktirip 2. el alacak tabi bunun hayati tehlikesi de var sağlam dürüst otomobil ve satıcı bulması gerek samanlıkta iğne aramak gibi kdv neysede ötv ne arkadaş üstüne bir sürü para türkiyede elektirikli araca geçilmeden bu iş yaş cari açığı kapatacaz diye insanlar sürünüyor gidişat iyi değil uyarımı yapıyım 2023 te bu ülke bu kadar sıkıntıyı kaldıramaz

  2. Ya arkadaş nasıl haber yapıyosunuz bizde oturduk ciddiyetle okuyoruz. Bundan 10 gün önce Tavsiye Edilen Hurda Teşvikli Anahtar Teslim Fiyatı neyse hala aynı fiyat. Bu haberi hangi kaynakta hangi veriye göre esas alalım?

    • İlk açıklanan listede bahse konu fiyatlar yoktu. Zaten haber içerisinde de Fiat’ın sitesinden alınmış ekran görüntüsü mevcut. Sosyal medyada da bu olay dillendirilince fiyatları güncellediler. Ayrıca kredili fiyat geçtiğimiz aya göre hala 5 – 6 bin yüksek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting