Göz bozukluğu mobil uygulama ile tespit ediliyor

Çocuklardaki göz bozukluğu erken yaşlarda mobil uygulamalar ile tespit edilebilecek. Bilim insanları bu amaçla özel bir uygulama geliştirdi.

Göz bozukluğu erken yaşta teşhis edilmeli

Bebeklerin, gözlerindeki sorunları belirtip yardım istemeleri, dertlerini anlatmaları mümkün değil. Bu da çocukların göz sorunlarının yıllarca fark edilmeden büyümesine neden olabiliyor.

Yeni bir uygulama ise bu konuda ebeveynlere destek oluyor. CRADLE isimli uygulama yakında iOS ve Android cihazları için yayınlanacak. Yapay zeka teknolojilerini kullanan uygulama, teşhis edilmiş hastalık sahibi çocukların gözlerini inceleyerek geliştirildi. Uygulama, olası benzer göz hastalılarına sahip çocukları fotoğralardan tanıyacak ve uyarı yapabilecek.

Geliştiriciler bu uygulamadaki sonuçların kesin teşhis olmadığının da altını çiziyor. Ancak “olası” riskler konusunda ebeveynleri uyararak çocukları göz doktoruna göstermeleri için teşvik ediyor.

Öte yandan uygulama sadece çocuklar üzerinde değil, her yaştan insanın olası göz sorunlarını teşhis etmede yardımcı olarak kullanılabilecek.

Android için Xbox Game Streaming çıktı!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin