Ana SayfaAppleYeni Tablet İhaleleri Gündemde, Apple’ın Türkiye’ye İlgisi Büyük!

Yeni Tablet İhaleleri Gündemde, Apple’ın Türkiye’ye İlgisi Büyük!

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen toplantıda Apple’ın Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Couch Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile buluştu.

Bu toplantının asıl amacı Apple’ın Türkiye’ye olan ilgisini en büyük makamdan gösterme isteği. Bildiğiniz gibi Fatih projesi kapsamında öğrencilere yaklaşık 14 milyon adet Tablet PC dağıtılacak ve bu Tablet PC’ler üreticilerin ağızlarının suyunun akmasına neden oluyor. Hemen belirtelim 14 milyon adet Tablet PC için Devletin ayırdığı bütçe ise 8 milyar TL civarında. Bütçe bu kadar büyük olunca Apple’ın Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısının gelmesini bırakın Apple’ın CEO’su Türkiye’yi ziyaret etse kimse şaşırmaz. apple-abdullah-gul-John Couch
Geçtiğimiz dönemde yapılan deneme amaçlı Tablet dağıtımları için düzenlenen ihalelere Apple katılamamıştı. Devlet tarafından oluşturulan Tablet PC ihalesinin şartlarında USB bağlantı ile direk aktarım desteği Apple’ın ihalelere girmesini engellemişti. Tabi ki bu durumdan hoşnut olmayan Apple yeni dönemde Türkiye ile ilişkilerini sıkı tutmak istiyor. Bu kapsamda gerçekleşen toplantıda John Couch ve Abdullah Gül arasında geçen görüşme basına kapalı olarak yapıldı. Fakat yapılan dedikodulara göre Abdullah Gül, John Couch’dan Türkiye’yi Apple içerisnde A kategorisine almalarını istedi. Bunun yanı sıra Apple yetkililerinden Türkçe destekli içeriklerin artması yönünde istekte bulunan Abdullah Gül Türkiye’ye yatırım konusunda da Apple’ın daha istekli olması gerektiğini belirtmiş. John Couch’un Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’den herhangi bir şey isteyip istemediği konusunda ise henüz bir bilgi yok. Bakalım Apple Türkiye konusunda beklentileri karşılayabilecek mi?

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU