Yeni medya yasası ile Spotify akış hizmetini de durduracak

spotify

Bu ayın başlarında Rusya, platformların Rusya’nın devlet destekli medya kuruluşlarına kısıtlamalar getirmesinin ardından Facebook ve Twitter’ı engelledi. Yasak ilerleyen günlerde genişlemeye devam ederken buna  katıldı.

Meta’ya ait platformlar Facebook ve Instagram daha sonra Rusya tarafından “aşırılıkçı faaliyetler yürüttükleri” gerekçesiyle yasaklandı. Bu yasak, Meta’nın, ülkenin Ukrayna’yı işgaliyle ilgili olarak Rus askerlerine ve Vladimir Putin’e yönelik nefret söylemine ilişkin politikalarını gevşettiğini doğrulamasının ardından yayınlandı. Son gelen raporlara göre Spotify , ülkenin yeni medya yasasına yanıt olarak Rusya’daki akış hizmetini kapatacak. Daha önce, ses akışı platformu Rusya’daki ofisini süresiz olarak Moskova’nın “Ukrayna’ya kışkırtılmamış saldırısı” olarak nitelendirdiği şeyi gerekçe göstererek kapattı.

Spotify

Spotify yaptığı açıklamada, şu anki gelişmeyle ilgili olarak, “Spotify, bölgeden güvenilir, bağımsız haber ve bilgi sağlamak için hizmetimizi Rusya’da çalışır durumda tutmaya çalışmanın kritik öneme sahip olduğuna inanmaya devam etti” dedi. “Ne yazık ki, yakın zamanda çıkarılan, bilgiye erişimi daha da kısıtlayan, ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran ve belirli haber türlerini suç haline getiren mevzuat, Spotify çalışanlarının güvenliğini ve hatta dinleyicilerimizin olasılığını riske atıyor.”

Konuyla ilgili bilgili bir kaynağa göre, ses akışı platformunun Rusya’daki hizmetini Nisan ayı başlarında sonlandırması bekleniyor.

Başka bir akış hizmeti olan Netflix de, Rus hizmetine devlet tarafından işletilen kanalları ekleme planı olmadığını belirttikten sonra bu ayın başlarında hizmetlerini Rusya’dan çekti. Habersiz olanlar için, Rusya’nın iletişim düzenleyicisi Ocak ayının başlarında, yabancı akış hizmetlerinin kullanıcı tabanlarına 20 yerel federal televizyon kanalı da sunmasını zorunlu kılacağını duyurdu. Savaş devam ettiği sürece bu yasaklamalara daha birçok firmanın eklenmesi bekleniyor. Şu an hali hazırda her sektörden firma faaliyetlerini askıya almış durumda.

Honor X9, 4.800mAh pil ile küresel pazara açılıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir