Yeni fidye yazılımı keşfedildi!

fidye yazılımı

Ağ depolama cihazlarını hedef alan yeni fidye yazılımı keşfedildi. Bu yazılım sayesinde hackerlar kolayca ağ depolama cihazlarını ele geçirebiliyor!

Windows’un başına bir dönem bela olan fidye yazılımlarından son 1 yıldır haber alınamıyordu. Ancak bugün ortaya çıkan bilgiler, tarihin belki de en tehlikeli kötücül yazılımın ortaya çıktığını gözler önüne seriyor.

Yeni fidye yazılımı ağ depolama ürünlerini hedef alıyor!

Bir kod dizisinden sonra eCh0raix olarak adlandırılan yeni dosya kilitleme yazılımı biçimi Haziran ayında Anomali’deki siber güvenlik araştırmacıları tarafından bulunmuş.

Fidye yazılımı özellikle 16 ülkede ofisleri ve dünya çapında müşterileri olan Tayvanlı firma QNAP sistemleri tarafından üretilen QNAP ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarını hedefliyor.

Açıklardan yararlanarak sisteme sızmayı başaran hackerlar, ağ depolama ürünlerine kolayca erişebiliyor.

fidye yazılımı

Yapılan açıklamalara göre; QNAP firması bu güvenlik açığının fark edilmesinin ardından gerekli yamaları yayınlamış. Ancak yine de sistemde açığın olduğu düşünülüyor. Bu ağ depolama ürünlerinde sizin bizim hard disklerimizdeki gibi sıradan bilgiler depolanmıyor. Büyük firmaların neredeyse tüm verileri bu ağ ürünlerinde yer alıyor.

Donald Trump kripto paraların havasını aldı!

Firmaların bilgilerinin 3. kişiler tarafından görüntüleniyor olması büyük bir tehlike. QNAP firması bu olaydan sonra muhtemelen güvenliği bir tık arttıracaktır. Umarız ilerleyen günlerde Windows’u vuran ve büyük zararlar veren bir olay ile yine karşılaşmayız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir