Ana SayfaGenelYapay zeka ile sahte haber üreten web sitesi!

Yapay zeka ile sahte haber üreten web sitesi!

Yapay zeka ile sahte haber üreten ilginç bir web sitesi bulundu. Yapay zeka tarafından hazırlanan gerçekçi haber şablonları, internet sitesinden sahte haberlerin yayılabileceğini gösteriyor.

Farklı bir internet sitesi olan “NotRealNews.net’te sahte haber kalıpları kullanılarak haber şablonları oluşturmak son derece kolay. Yapay zeka geliştirme şirketi olan Big Bird’ün bir projesi olan internet sitesinin “hakkında” bölümü, sitenin yapay zeka algoritmasının gazetecilerin hızlı bir şekilde vurucu haberler yapmasına yardımcı olabileceği ifade ediliyor. 

Yapay zeka ile sahte haber yapımı kolaylaşacak

Kuruluşun ‘hakkında’ kısmında bu bilgiler yer almasına rağmen, sitede bulunan haber içerikleri gerçekçi olarak ifade ediliyor. Bu da insanların bunları, şablon olarak kullanmasından daha ileri gitmesini sağlayacak.

Bu platformda siyasi, kültürel ve bilimsel haberlerin bulunduğu kategoriler yer alıyor. Ayrıca algoritmanın bazı haber başlıklarında hata yaptığı eğlenceli kısımlar olmakla beraber haberlerin çoğu gayet ikna. İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid’in istifası gibi haberler, gerçeğe çok yakın.

Geliştirilen internet sitesinde yer alan sahte haberler çok daha ilginç. Yakında başlayacak olan ABD başkanlık yarışı ile ilgili kurgusal gelişmeler de sitede yer alan haberler arasında. Burada dikkat çeken en ilginç haberlerden biri ise çelişkili raporlarla bezenmiş bir corona virüsü salgını haberi. İnternet sitesini kullanarak gazetecilerin çok daha kısa sürede vurucu haberler yapabileceği söyleniyor. Ayrıca bu haber şablonunu kullanmak isteyen gazeteciler, algoritmanın hatalarını kaldırıp, gerçek bilgilerle haberi tamamlama imkanına sahip.

PlayStation 5 sesli asistan ile gelebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting