Yapay zeka ihracatı ABD tarafından kısıtlanacak

Geleceği tahmin edebilen sistem

En fazla ABD tarafından yapılan yapay zeka ihracatı ile ilgili yeni bir karar alındı. Neredeyse bütün dünyaya karşı kılıç çeken ABD, yapay zeka alanında da yeni kararların eşiğinde. İşte ABD ve yapay zeka teknolojisinin ihracatı ile ilgili haberimizin detayları.

Neredeyse bütün ürünlerin ve hizmetlerin ihracatı yapılabiliyor. Şimdi ise yapay zeka teknolojilerinin ihracatının yapılması popüler olmaya başladı. Ancak ABD bu konuda biraz tedirgin. ABD’li şirketler yapay zeka kullanan jeo-uzamsal görüntü yazılımlarını ihraç ederken lisans alacak. Böylece ABD önemli bir kısıtlama getirmiş olacak.

Yapay zeka ihracatı yanlış yerlere gidebilir

ABD’nin yapay zeka ile ilgili korkusu daha çok askeri faaliyetlerden dolayı. ABD Ticaret Bakanlığı, 6 Ocak’ta yeni bir yasa getirerek konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele almak istiyor.

Yapay zeka ihracatı azalacak

Genel olarak askeri faaliyetler ABD için son derece önemli. Ancak özelde değerlendirildiğinde, drone teknolojileri çok daha büyük bir öneme sahip. Askeri dronelar yapay zeka ile birlikte nesneleri tanıyabilme gücüne ulaşıyor. Bunu kullanacak Çinli şirketler ABD’ye göre birer tehdit. Yapay zeka teknolojilerinin ihraç edilmesi ile birlikte ABD, Çin gibi ülkelerin daha hızlı güçleneceğini düşünüyor.

Bu yeni yasa tasarısı sadece Çin ile ilgili değil. Aynı zamanda dünyanın geriye kalan bütün ülkelerine de yapay zeka teknolojileri ihraç edilirken, lisans alınması şart koşulacak. Sizce ABD’nin yapay zeka ile ilgili kaygıları yersiz mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Intel yapay zeka için 2 milyar dolar harcadı