Ana sayfa Genel Intel yapay zeka için 2 milyar dolar harcadı

Intel yapay zeka için 2 milyar dolar harcadı

Büyük bir iş yoğunluğuna hitap edecek olan Intel yapay zeka çalışmaları giderek artıyor. Şirket son derece önemli bir hamle yaparak bu alanda lider kuruluşlardan bir tanesi olmak istiyor. İşte Intel kuruluşunun yaptığı yapay zeka çalışmaları ile ilgili haberimizin detayları.

Büyük şirketler herhangi bir alanda yatırım yapmak istediğinde, genellikle satın alma yoluna gider. Bunu en çok Apple yapsa bile, son dönemlerde intel şirketi de böyle bir yöntem izliyor. İsrailli yapay zeka yonga üreticisi Habana Labs’ı satın aldığını söyleyen kuruluş, 2 milyar dolar harcadı.

Intel yapay zeka çalışmalarını büyütüyor

Intel’in daha önce yapay zeka alanında Nervana Systems ve Movidius’u satın alarak yaptığı yatırımlar herkes tarafından konuşuluyordu. Şirketin bu tür satın alma işlemlerine devam edip etmeyeceği ise tam olarak belli değildi. Ancak Intel buna devam edeceği yönünde son noktayı koydu.

2019 yılında yapay zeka kaynaklı gelirleri 3,5 milyar dolar civarında olan Intel, bunu 2024 yılında 24 milyar dolar seviyelerine çıkarmak istiyor. Şirketin en önemli gelir kaynaklarından birisinin de yapay zeka çalışmaları olduğu biliniyor. Her yıl, yaklaşık olarak %20 oranında yapay zeka gelirinde artış sağlanıyor.

İsrailli yapay zeka yonga üreticisi Habana Labs şimdilik özel olarak yapay zeka faaliyetlerine devam edecek. Kuruluş, bağımsız olarak çalışmalarını sürdürecek ve yönetici takımına karışılmayacak. Elbette ilerleyen zamanlarda Intel bu konuda değişiklik yapacaktır. Sizce Intel tarafından yapılan bu hamle, yapay zeka alanında ne tür değişikliklere neden olma potansiyeline sahip? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Intel i9 10900K ile AMD’ye taş çıkaracak!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 5 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler