Xiaomi’den Samsung’a nakavt yumruğu


Hindistan, dünyanın en büyük telefon pazarlarından bir tanesi. Geçtiğimiz 2018 yılında Hindistan’da 330 milyon telefon dağıtımı gerçekleştirildi. Akıllı telefon kategorisine bakıldığında ise zirvede Xiaomi görünüyor.

Xiaomi’den Samsung’a Hindistan’da nakavt yumruğu

Hindistan’daki telefon pazarının %44’lük dilimini akıllı telefonlar oluşturuyor. Son gelen veriler, “akıllı telefon” satışlarında Xiaomi’nin liderliğe yükseldiğini gösteriyor. Firmanın pazar payı ise, %28.

Aşağıdaki görselde, firmaların 2017 ve 2018 yılı pazar paylarını görebilirsiniz. Dikkat çekici bir detay, Samsung’un pazar payının aynı kalırken Xioami’nin büyük bir yükseliş göstermesi. Diğer bir dikkat çeken detay ise, listedeki firmaların büyük kısmının Çin menşeli olması.

Xiaomi'den Samsung'a nakavt yumruğu

Bu arada Hindistan, featured phone, yani akıllı işletim sistemi bulunmayan cep telefonlarının da büyük ilgi gördüğü bir pazar. Belki daha önce duymamışsınızdır, ama bu kategoride JIO firmasının %38’lik pazar payı var. Arkasından da Samsung geliyor. Güney Koreli firma, 2017’deki pazar payının neredeyse yarısını 2018 itibarıyla kaybetmiş.

Xiaomi'den Samsung'a nakavt yumruğu

Disney ve Wolverine cephelerinde yeni gelişmeler var


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin