Ana SayfaAkıllı TelefonXiaomi de Apple gibi çevreci tedbirler alıyor

Xiaomi de Apple gibi çevreci tedbirler alıyor

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Xiaomi de çevrecilik konusunda Apple benzeri kararlar aldı.

Apple geçtiğimiz günlerde yeni iPhone modellerini tanıttığı bir etkinlik düzenlemişti. Bu etkinlikteki en dikkat çekici nokta yeni iPhone modellerinden çıkartılan şarj adaptörü olmuştu. Apple bu durumu çevreciliğe bir katkı olarak yorumladı.

Şimdiye kadar milyarlarca şarj aleti dağıttıklarını ifade eden Apple yetkilileri, kullanıcıların iPhone 12‘yi şarj etmek için yeni bir adaptöre ihtiyaç duymadıklarını iddia etti. Apple bu kararı çevre için aldığını iddia etse de genel kanı Cupertino merkezli şirketin maliyeti düşürme çabası içerisine girdiği yönünde.

Apple’ın bu tavrı Android tarafındaki bazı üreticilere de ilham kaynağı oldu. Son yıllarda yükselişiyle dikkat çeken Xiaomi, Apple’ın tavrına atıfta bulunacak bir karara imza attı.

apple xiaomi

Xiaomi Apple gibi çevreci adımlar atıyor

Xiaomi tarafından yapılan açıklamada, çevre bilinci adına yeni telefon kutularındaki plastik kullanımının azaltılacağı ifade edildi. Bilindiği üzere Xiaomi’nin yeni kutularının üzerinde ince plastik bir tabaka yer alıyordu.

Çinli üretici çevre bilinci adına bu tabakayı kaldırma kararı aldı. Yani kutu içeriğinden herhangi birşey eksiltilmedi. Burada Xiaomi muhtemelen şu mesajı vermek istemiş olabilir. Kutu içeriğini eksiltmeden de çevre adına adımlar atmak mümkün.

Zaten Apple’ın asıl amacının çevre falan olmadığının herkes farkında. Eğer amaç öyle olsaydı şarj adaptörünü isteğe bağlı olarak harici bir şekilde dağıtmaya devam ederlerdi.

ABD hükümeti Google davasını açtı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting