Wikipedia Almanya’da Yasaklanabilir


Stuttgart Yüksek Bölge Mahkemesi, Wikipedia için öyle bir karar verdi ki, ünlü bilgi bankasının gönüllü editörleri uzun süre fazla mesai yapmak zorunda kalacak.

Almanya internet sitelerine karşı getirdiği düzenlemelerle konuşulmaya devam ediyor. Google ve Facebook’a karşı getirdiği kısıtlamalardan sonra, Alman hukukçular Wikipedia’yı da incelemeye başladı. Stuttgart Yüksek Bölge Mahkemesi, Wikipedia makalelerinin güvenirliğiyle ilgili başlattığı inceleme için bugün kararını açıkladı. Mahkeme, Wikipedia makalelerini güvenilmez ve değiştirebilir buldu. Mahkeme, Wikipedia editörlerinin tüm makaleleri kontrol etmediğini ve hızlıca yayınladığına karar verdi. Alman kanunlarına göre, Wikipedia içeriğinde bulunan tüm makalelerden dolayı sorumlu tutuluyor. Mahkeme, Wikipedia’da ismi geçen kurum ve kişilerin yalan bilgiler yüzünden itibarlarının zarar gördüğünü düşünüyor.

1454422_10152031804444030_2003041582_n

Wikipedia’nın Almanca sürümü şimdi, yayınlanan tüm makaleleri inceleyip yalan bilgileri temizlemezse Almanya’da yasaklanacak. Ücretsiz bir vakıf olan Wikipedia’da isteyen kişi konuyla ilgili bilgilerini yazabiliyor. Gönüllü editörler bu bilgileri kontrol edip, yalan olanları temizliyor. Wikipedia Almanca’da 1.600 adet makale bulunuyor. Editörler, siteyi kurtarmak için tek tek tüm makaleleri inceleyip, yalan bilgileri temizlemek zorundalar . Almanya’da bulunan H kanalı hakkında, bir yayında Adolf Hitler’e selam verildiği ve çocuk istismarı yapıldığıyla ilgili yayınlanan makale üzerine açılan dava Wikipedia’nın yapısını değiştirecek kararlara neden oldu.


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin