Ana SayfaGenelVolvo, otomobiller için dünyanın ilk iç radar sistemini geliştirdi

Volvo, otomobiller için dünyanın ilk iç radar sistemini geliştirdi

Volvo, 1959’daki ilk üç noktalı emniyet kemeri de dahil olmak üzere, yıllar boyunca araçlarında bir dizi önemli güvenlik özelliğini tanıttı. Ancak şimdi şirket, otomobiller için dünyanın ilk iç radar sistemi dediği şeyle biraz daha teknik bir şey geliştirdi. İşte detaylar.

Yaklaşan amiral gemisi EX90 elektrikli SUV’da piyasaya sürülecek olan Volvo yeni radar sistemi, içeride herhangi biri varken aracın kilitlenmesini önlemek için aracın hem kabinini hem de bagajını izlemek üzere tasarlandı. Bu özelliğin arkasındaki ana fikir içeride bir çocuk ya da evcil hayvan unutulursa nefes alabilmelerini sağlamak. Ek olarak, otomobilin klima kontrolü de bir yolcu algılandığında açık kalacak şekilde ayarlanabiliyor ve bu da sıcak çarpması riskini daha da azaltıyor.

Volvo, otomobiller için dünyanın ilk iç radar sistemini geliştirdi

Sıcak bir günde bir evcil hayvanı veya çocuğu arabada bırakma düşüncesi çoğu insan için korkunç olsa da, herkesin başına gelebilir. Basın açıklamasında Volvo, 1998’den bu yana hipertermi nedeniyle 900’den fazla çocuğun trajik bir şekilde öldüğü ABD istatistiklerine atıfta bulundu. Volvo’nun yaralanma önleme konusunda kıdemli teknik uzmanı Lotta Jakobsson, “Kimse dikkati dağılmayı veya yorulmayı seçmez, ancak bunun olabileceğini biliyoruz. Hepimiz insanız ve dikkatin dağılması hayatın bir gerçeği. En son teknolojinin yardımıyla, en iyi durumda olmadığınız zamanlarda sizi destekleyeceğiz ve aile üyelerinizi veya evcil hayvanlarınızı kazara geride bırakmaktan kaçınmanıza yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

Volvo, EX90’ın içini mümkün olduğu kadar fazla kaplamak için aracın üst konsoluna, tavana monte okuma lambalarına ve “milimetrenin altındaki” hareketleri algılayabilen bagaja yerleştirilmiş birden fazla radar kullanacağını söylüyor. Ne yazık ki, EX90 9 Kasım’da resmi olarak açıklanana kadar Volvo’nun yeni iç radar sisteminin gerçekte nasıl çalıştığı hakkında daha ayrıntılı bir fikir edinemeyeceğiz.

Meta, Facebook ve Instagram arasında kolay hesap geçişini test ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting