Ana sayfa Haber Vladimir Putin güvenlik açıkları ile dolu olan Windows XP kullanıyor!

Vladimir Putin güvenlik açıkları ile dolu olan Windows XP kullanıyor!

Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin güvenlik açıkları ile dolu olan Windows XP kullanıyor. Rusya’nın güvenlik sistemi sanıldığı kadar iyi olmayabilir.

Microsoft, geçtiğimiz yıl Windows XP’den olan desteğini resmen çekmişti. Türkiye’de ve dünyada maalesef ki hala bankamatikler Windows XP ile çalışıyor. Güvenlik yamalarından mahrum bırakılan eski işletim sistemi Windows XP için hala devletler bir hamle yapmış değili. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bankacılık sektöründe büyük bir hack olayı yaşanacak ve bu olaydan sonra Windows XP’yi kullanılmayı bırakacaklar. Bu savsaklamadan bu anlaşılıyor.

Windows 10 Mobile için ilginç karar!

Windows 7’den bile desteğini 2020 yılının ilk ışıklarında kesecek olan Microsoft, daha güvenli ve kullanışlı olan Windows 10’a geçiş yapılmasını istiyor. Dünyanın süper güçlerinden olan Rusya’nın da bu uyarıyı pek önemsemediği bugün ortaya çıktı. OpenMedia’nın haberine göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hala Windows XP kullanıyor.

Vladimir Putin ‘in; Kremlin’deki ofisinde ve Moskova’daki Novo-Ogaryovo konutundaki bilgisayarlarda hala Windows XP işletim sisteminin kullanıldığı iddia ediliyor. Bu iddialar Internet Protection Society yöneticisi tarafından da doğrulanmış durumda.

Rusya hükümetinin aldığı karara göre; hükümet kurumlarında sadece Windows XP’nin kullanılmasına izin veriliyor. Windows 10’u devlet sırlarını sızdırdığını düşünen Rusya hükümetinin, güvenlik açıkları ile dolu olan Windows XP’yi kullandırtma ısrarını anlayabilmiş değiliz.

Vladimir Putin

Microsoft’un artık güncelleme sunmadığı Windows XP, hackerların direkt odağında bir işletim sistemi. Her ne kadar güvenliğini sağlarsan sağla, ana sistemde bir açık varsa bu açık illa ki ortaya çıkacaktır. Umarız tüm dünya kısa bir süre içerisinde daha güvenli olan Windows 10 işletim sistemine geçmek için çalışmalarını hızlandırır. Aksi durumda dünya genelinde devlet kurumlarına düzenlenecek olan olası hack saldırılarının önü kesilemez.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Sony, bu telefonla çıkışa geçebilir: Sony Xperia 1 II (Mark 2)

Japon teknoloji devi Sony, bir zamanlar akıllı telefon pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın Xperia markası, pek çok teknoloji sever tarafından saygıyla karşılanan bir markaydı....

Son Haberler