Vision Pro 2 İçin Biraz Daha Beklemek Gerekecek

vision pro 1

Gazeteci Mark Gurman, Apple’ın Vision Pro 2 hakkındaki planlarını ortaya döktü ve bir çıkış tarihi verdi.

Apple hakkında söylediği birçok bilgi doğru çıkan Mark Gurman, Vision Pro 2‘nin 2026’nın sonunda çıkacağını açıkladı. Gurman, “Apple’ın yol haritasında 2026 sonuna kadar Vision Pro 2 modeli görünmüyor” dedi. Gurman ayrıca ucuz bir Vision Pro’nun ise 2026’dan önce piyasaya sürülebileceğini, ancak Apple’ın maliyeti düşürmek için çözümler aradığını vurguladı.

Ucuz modelle ilgili iddiaların sayısı son dönemde biraz daha arttı. Nisan ayı ortalarında isimsiz sanayi kaynaklarına dayandırılan ve Kore basınında çıkan bir raporda Apple’ın elinde birkaç farklı prototipin bulunduğu ve bunlardan birinin ucuz modele ait olduğu iddia edilmişti. Raporda Cupertino’lu firmanın ucuz Vision Pro konusunda tam olarak kararını vermediği söyleniyordu.

vision pro 2

Apple kahini lakaplı analist Ming-Chi Kuo da, Vision Pro’la ilgili pek olumlu konuşmadı. Kuo bu sene 700 ila 800 bin adet Vision Pro sevk edilmesinin planlandığını, ancak Apple’ın bu sayıyı 400 – 450 bine düşürdüğünü belirtti. Kuo yaptığı açıklamada, “Apple gözlüğü farklı ülke pazarlarında piyasaya sürmeden önce sipariş sayısını azalttı. Bu durum ABD pazarındaki talebin beklentilerin ötesinde düştüğünü gösteriyor. Talebin düşmesinden sonra Apple da ABD dışı pazarlara dikkatli yaklaşmaya başladı” dedi.

Analist Kuo geçtiğimiz şubat ayında da ilginç bir rapor paylaşmıştı. Kuo, Apple’ın ürün özelliklerinde ve kullanıcı deneyiminde çok az değişiklik yaparak üretim ve tedarikte verimliliği artırmaya çalıştığını söylemişti. Şubat ayındaki raporda Cupertino’lu firmanın 2027 yılına kadar önemli yenilikler içeren Vision Pro çıkarmayacağını da iddia etmişti.

iPhone Kullanıcıları Alarm Hatasından Şikayetçi