Ana SayfaGenelUzay seyahatinde tuvalet problemi belli oldu: İşte astronotların sorunu

Uzay seyahatinde tuvalet problemi belli oldu: İşte astronotların sorunu

Uzay seyahatinde tuvalet problemi ortaya çıkmıştı. Bu sorun nedeniyle astronotlar büyük zorluklar yaşadı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

SpaceX uzay seyahatinde tuvalet problemi en büyük sorunlardan bir tanesi oldu. Özellikle son dönemlerde uzay alanında yaşanan rekabete darbe vuran bu sorun çok fazla önemsenmedi. Uzaya devasa boyutlarda roketler kusursuz olarak gönderilebiliyor. Aynı şekilde bu roketler yeryüzüne otonom sistemler ile indiriliyor.

Her ne kadar teknoloji yeterince ilerlese bile yine de tuvalet konusunda çaresiz kalabiliyor. Insipariton4 görevi sırasında yörüngeye ulaşmayı başaran astronot ekibi tuvalet gibi basit bazı sorunlar ile karşı karşıya kaldı. Ortaya çıkan detaylara göre tuvalet fanı bozuldu ve bu durum yolculuğu kötü etkiledi.

Uzay seyahatinde tuvalet problemi fazlasıyla can sıktı

Dünyanın en büyük özel uzay şirketleri arasında yer alan SpaceX CEO’su Elon Musk, 21 Eylül’de önemli bir tweet attı. Astronotların uzay aracında çok büyük sorunlar yaşadığını belirtmişti. Bu sorunun tuvalet kaynaklı olduğunu ve fan bozulduğu için o bölümün kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Uzay seyahatinde tuvalet problemi

SpaceX ekibi astronotlara bu problemi nasıl giderebileceklerini anlattı. Ancak elektrik kesintileri nedeniyle bu çok fazla sağlıklı olmadı. Yine de ekip ellerinden gelenin en iyisini yaparak sorunu gidermeye çalıştı. NASA astronotları tuvalet konusunda mürettebata yardım etmişti. Böylece karşılıklı nazik bir eğitim süreci oluştu.

Uzay turistleri SpaceX gözetiminde dünyaya döndü: Sonunda başardılar (Video)

Tüm bunlara rağmen ne yazık ki ekip dünya yörüngesinde tuvalet sıkıntıları ile karşı karşıya kaldı. Muhtemelen bir sonraki uçuşta bu konuya büyük dikkat edilecek. Uzayda tuvaletler vakum sistemi ile çalıştığı için dünyadan biraz daha farklı. Yerçekimsiz ortamda böyle ihtiyaçları gidermek faciaya neden olabiliyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting