Ana SayfaDonanımUltra HD Ekranlar Gerçekten Gerekli mi?

Ultra HD Ekranlar Gerçekten Gerekli mi?

CES fuarı geçtiğimiz günler içerisinde sona erdi, birçok görüntüleme firması fuar kapsamında yeni Ultra HD çözünürlüklü ekranlarını ziyaretçilere tanıttı. Peki, Ultra HD ekranlar ne kadar gerekli?

CES fuarı kapsamında 2160p ve 4320p çözünürlüklere sahip Ultra HD ekranlar sahne aldı. Üreticilerin odak noktası olan bu ekranların fiyatı yaklaşık 20.000 dolardan başlıyor. 2008 yılında 55 inç ekranlı ürünlerin 5000 dolar civarına satıldığı düşünülürse bu fiyatın oldukça yüksek olduğu söylenebilir. Bu tarz ekranların dezavantajlarından bir tanesi yüksek fiyatı. 20.000 dolardan başlayan fiyatlar 40.000 dolarlara kadar dayanıyor. Tabii ki bu durum tüketiciler karşısında Ultra HD ekranlı ürünlere karşı bir önyargı oluşmasına sebep oldu bile.

Ayrıca araştırmalara göre 50 inç bir LCD TV’de çıplak göz ile Full HD veya Ultra HD farkını yapmanız mümkün değil. 50 inç üzeri ürünlerde bu farkı ayırt edebiliyorsunuz fakat 50 ve altındaki boyutlarda bunu ayırt etmek mümkün değil. Türkiye’de de en çok 42 inç boyutu tercih edildiği düşünülürse Ultra HD’nin dezavantajlarından biri daha ortaya çıkıyor. LG 4K Ultra HDUltra HD ekranlarda oynatabileceğiniz medya sayısı şimdilik iki elin parmaklarını geçmiyor. Hali hazırda yüksek çözünürlüklü olarak düşündüğünü HD-DVD ve Blu-Ray ürünler Full HD çözünürlüğe kadar destek veriyor. Bu çözünürlüğün üzerinde medya bulmak için film şirketlerinin kapısını çalmalısınız.  Bu durum önümüzdeki günlerde de pek değişecek gibi gözüküyor, bu sebeptendir Ultra HD bir TV’ye yatırım yapmak medya desteği açısından şimdilik uygun gözükmüyor.

Medyaları internetten indiririm diye düşünüyorsanız hemen belirtmemizde fayda var 100 dakikalık bir 1080p fil yaklaşık 15 GB. Bunun Ultra HD olduğu düşünülürse boyut 50 ila 60 GB arasına çıkıyor. Bu veriyi indirmenizde muhtemelen günlerinizi alacaktır. İş böyle olunca Ultra HD ekranlara şimdilik şüphe ile bakıyoruz, bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU