Uçakta telefon kullanmak artık serbest olacak

THY uçak

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan son karara göre artık uçaklarda telefonu kapatma ya da uçak moduna alma zorunluluğu sona eriyor.

Uçakta telefon kullanmak artık serbest olacak! Uçak modu, her telefonda bulunan ve zaman zaman oldukça da işe yarayan bir özelliktir. Var oluş amacı aslında isminden de anlaşılacağı üzere, uçaklarda telefonun dışarısıyla olan mobil bağlantı transferini kesmek olan bu özellik, aslında günlük hayatımızda da oldukça sık başvurduğumuz bir fonksiyon. Bununla birlikte Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan son karar, bu durumu sonsuza kadar değiştirebilir.

pilotsuz ucaklar

Komisyonca alınan karara göre 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren uçaklarda telefonları kapatma ya da uçak moduna alma zorunluluğu sona erecek. Bu durumun sebebi olaraksa, artık uçakların bu konuda yeterli seviyeye gelmiş olmasını gösteren Birlik, tarihin neden 30 Haziran’a atıldığı konusunda ise herhangi bir bilgi vermedi.

TR jet uçak

Uçakta telefon kullanmak artık serbest olacak

Öte yandan bu karar güvenlik açısından değilse bile konfor açısından yolculuk kalitemizi olumsuz etkileyecektir. Nitekim telefonun uçak moduna alınması, telefon bu modda kaldığı sürece uçak seyahatinin daha sessiz sürmesini sağlıyordu.

THY uçak

Ancak artık böyle bir yasak olmayacağına göre, yol boyunca konuşanlar mı dersiniz, internetten video açıp kulaklık takmadan izleyenler mi dersiniz yoksa kulağında kulaklık olmasına rağmen son ses dinlediği için tüm yolculara dinletenler mi dersiniz, birçok farklı durum meydana gelecektir. Bakalım daha belirtilen tarihe çok var ve belki Avrupa Birliği Komisyonu bu süre zarfında bu kararından geri döner, kim bilir…

iPhone 15 tasarımı tamamen farklı olacak!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir