Uber cinsel saldırı raporları endişe veriyor

uber cinsel saldırı Ferdi Kaza Sigortası

Araç paylaşım platformu Uber cinsel saldırılar nedeniyle uzun yıllardır ağır eleştiriler alıyordu.

Eski CEO’su ve kurucusu Travis Kalanick zamanında pek ciddiye alınmayan bu şikayetler şimdi önemli bir rapora konu oldu.

Uber cinsel saldırı şikayetlerini ciddiye almıyordu

Uber’in yeni CEO’su Dara Khosrowshahi tarafından açıklanan rapora göre, 2017 ve 2018 yılları içinde, Uber araçlarında altı binden fazla cinsel saldırı gerçekleşti. Bu çok ciddi bir rakam. Üstelik Uber araçları içinde çıkan tartışma ve kavgalarda da 19 kişi öldürüldü.

Uber’in şoförleri işe alırken yeterli güvenlik araştırması yapmadığı suçlamaları yükselmişken yayınlanan rapor aslında yeni CEO’nun sorunu çözmek için istekli olduğunun işareti kabul ediliyor.

Öte yandan, Uber bu 6000 saldırının yanıda 2.3 milyar adet yolculuğun da sorunsuz gerçekleştiğini hatırlatıyor. Yani 2.3 milyar yolculuk sırasında sadece 6000 adet saldırı şikayeti gerçekleşmiş. Oransal olarak baktığımızda bu çok küçük bir rakam.

Uber sorunla başa çıkabilmek için kısa süre önce, uygulama üzerinde acil yardım/alarm butonunu devreye sokmuştu.

Ayrıca araç içinde yaşanan tartışmalarda delil oluşturması için de uygulama içinden ses kaydı yapılmasını sağlamıştı. Bu ses kayıtları, doğrudan Uber sunucularına kaydedilirken ne yolcular ne de şoförler ses kayıtlarına ulaşamıyor. Sadece bir mahkeme süreci yaşanırsa, mahkemenin emriyle ses kayıtları açılabiliyor.

Uber ayrıca, araç şoförleri için uyguladığı güvenlik soruşturması dışında, sürücülere psikolojik eğitim verecek ve öfke yönetimini öğrenmelerini sağlayacak.

Yine de Uber araçlarında bu güne kadar altı binden fazla cinsel saldırının gerçekleşmiş olması, tüm dünya için şok edici bir gelişme.

Taşınabilir akıllı hoparlör Amazon EIPSSE!

Oransal olarak miktarı az görünse de to olay sayısı bakımından Cinsel saldırıların bu kadar çok sayıda olduğunu kimse düşünmüyordu.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir