Twitter yeni bir yasak getirdi: Engellemeye doymuyor

twitter makale

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden bir tanesi olarak bilinen Twitter, yeni bir yasak getirdi. Özellikle son dönemlerde bu yasakların sayısı çok arttı.

Twitter yeni bir yasak ile yine gündeme oturmayı başardı. Hatırlayacağınız üzere kısa bir süre önce Donald Trump’ın hesabı kapatılmıştı. Herkes ilk başlarda bunun geçici bir süre ile yapıldığını düşünse bile sonradan şirket bunun kalıcı olduğunu açıkladı.

Bu olay henüz tam olarak soğumamışken yeni bir engelleme daha geldi. Project Veritas isimli bir aşırı sağcı grubun paylaşımları yasaklandı. Engel yiyen bu grup daha önceden birçok olaya kalkışmıştı. Twitter, bu grubun sürekli olarak topluluk kurallarını ihlal ettiğini söylüyordu.

Twitter yeni grupları engelleyebilir

Hatırlayacağınız üzere şirket bundan kısa bir süre önce Türkiye’den de bazı kişileri engellemişti. Engellenen hesapların bot hesap olduğu açıklanmıştı. Ayrıca yine dünyanın çeşitli ülkelerinden gruplar ve insanlar bu engellerden nasibini aldı.

Twitter yeni bir yasak
Project Veritas konusuna geri dönecek olursak Twitter bu grubun çok fazla hak ihlaline neden olduğunu düşünüyor. Mesela bu grup üyelerinden bir tanesi Facebook yöneticisini evinin önünde sinirlendirmişti. O anın görüntüleri paylaşıldı.

Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar sadece bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda ırkçılık içeren paylaşımlara da yer verilmişti. Bu durum onların Twitter’dan kovulmasını hızlandırdı. Grup tarafından yapılan açıklamalarda yapılanların kesinlikle haksızlık olduğu vurgulandı. Twitter bu ve buna benzer çok fazla aşırı sağcı grubu engelledi.

Donald Trump Twitter hesabına ne olacak? Dev uygulama açıklama yaptı!

Yemin Muhafızları ve QAnon gibi daha birçok grup engel yedi. Peki siz Twitter tarafından yapılan tüm bu engellemeleri doğru buluyor musunuz? Yorumlar bölümünden düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.