Twitter Hindistan hükümetine dava açacak

Donald Trump Twitter ile uğraşmaya devam ediyor

Ülkenin kapsamlı 2021 BT yasası üzerinde bir yıldan fazla bir süredir artan gerilimlerin ardından Twitter, Hindistan hükümetine dava açıyor.

Twitter Hindistan hükümetine dava açacak. New York Times, şirketin Salı günü Bangalore’deki Karnataka Yüksek Mahkemesi’ne ülke içindeki içeriği sansürlemek için yakın tarihli bir emre itiraz etmek için şikayette bulunduğunu bildirdi. Twitter’a göre, bir düzine hesap ve gönderiyi engellemek veya olası bir cezai işlemle karşı karşıya kalmak için Pazartesi gününe kadar vardı. Şirket emre uyarken, şimdi de yasal yardım istiyor.

Twitter yepyeni bir dava ile karşı karşıya

Twitter yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak meydan okuma, şirketin geçen yaz Hindistan hükümetine ülkenin BT kurallarına uygun olduğunu söylemesinin ardından geldi. Yasanın bir parçası olarak, Twitter’ın yerel bir uyum görevlisi ve yerel makamlar için bir irtibat noktası tutması gerekiyordu.

Twitter, yazarların uzun biçimli içerik yayınlamasını istiyor

Twitter Hindistan hükümetine dava açacak

Bu noktadan önce, Twitter’ın Hindistan ile ilişkisi 2021’in büyük bölümünde gergindi. Şubat ayında hükümet, şirket o yıl düzenlenen çiftçi protestolarıyla ilgili içeriği kaldırmadığı takdirde Twitter çalışanlarını hapse atmakla tehdit etmişti. İki ay sonra Hindistan, Twitter’a ülkenin COVID-19 pandemisine tepkisini eleştiren tweet’leri çekmesini emretti.

Twitter, TweetDeck Mac uygulamasını kapatacak

Daha yakın zamanlarda, hükümet Twitter’a Hindistan’ın basın özgürlüğünün düşüşte olduğu bir ülke örneği olduğunu söyleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Freedom House’dan gelen tweet’leri engellemesini emretti. Grup, “Freedom House, Hindistan hükümetinin Twitter’a geçen yıl tweet’lerimizi kısıtlamasını emrettiğinden endişe duyuyor” dedi. “Hem hükümetlerin hem de teknoloji şirketlerinin ifade özgürlüğü, mahremiyet ve diğer temel özgürlükleri desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Amazon, Prime abonelerine hediyesini duyurdu!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir