Türkiye’deki Kuruluşları Hedef Alan DinodasRAT Linux İmplantına Dikkat

DinodasRAT

Ekim 2023’ten bu yana Çin, Tayvan, Türkiye ve Özbekistan’daki kurumları aktif olarak tehdit eden Linux hedefli yeni bir DinodasRAT arka kapı varyantını ortaya çıktı.

Bu varyant, siber suçluların tehlikeye atılan sistemleri gizlice izleyip kontrol etmesine olanak tanıyarak Linux güvenliğinin dahi tehditlere karşı dayanıklı olmadığını vurguluyor.

C++ dilinde geliştirilen bu Linux varyantı, Linux altyapılarına fark edilmeden sızmak üzere tasarlanmış olup siber suçluların en güvenli sistemleri bile istismar etme konusundaki gelişmiş yeteneklerini ortaya koyuyor.

Kötü amaçlı yazılım bulaşmasının ardından benzersiz bir tanımlama verisi (UID) oluşturmak için ana makineden temel bilgileri topluyor ve böylece erken tespitten kaçınıyor.

C2 sunucusuyla bağlantı kurulduktan sonra, implant kurbanın kimliği, ayrıcalık düzeyi ve diğer ilgili ayrıntılara ilişkin tüm yerel bilgileri “/etc/.netc.conf” adlı gizli bir dosyada saklıyor.

DinodasRAT

Bu profil dosyası, arka kapı tarafından toplanan meta verilerini içeriyor. Bu RAT, kötü niyetli aktöre hedefin bilgisayarındaki hassas verileri gözetleme ve toplamanın yanı sıra bulaştığı makine üzerinde tam kontrol sahibi olma yetkisi veriyor.

Kötü amaçlı yazılım, yakalanan verileri her iki dakikada ve 10 saatte bir otomatik olarak gönderecek şekilde programlanmış.

Securelist.com adresinden DinodasRAT sürümleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Güvenlik uzmanları, DinodasRAT gibi tehditlerden korunmak için şunları öneriyor

Düzenli Güvenlik Denetimleri: Kuruluşunuzun güvenlik duruşundaki zayıflıkları veya boşlukları belirlemek için düzenli güvenlik denetimleri ve değerlendirmeleri yapın. Riskleri azaltmak için bulguları derhal dikkate alın.

Çalışanların Hazırlıklı Olması: Çalışanları uyanık olmaya ve şüpheli e-postaları, bağlantıları veya etkinlikleri derhal BT veya güvenlik ekibine bildirmeye teşvik edin. Gerekirse olayları anonim olarak bildirmeleri için açık kanallar sağlayın.

Güvenlik Çözümü Kullanılması: En son güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlayan kapsamlı güvenlik çözümlerine yatırım yapın.

Güvenli Uzaktan Erişim: Çalışanların şirket kaynaklarına uzaktan erişmesi gerekiyorsa, sanal özel ağlar (VPN’ler) veya güvenli uzak masaüstü protokolleri gibi uzaktan erişim yöntemlerinin yetkisiz erişimi önlemek için uygun şekilde yapılandırıldığından ve güvence altına alındığından emin olun.

Star Trek 4 Yeni Bir Yazarla Yoluna Devam Ediyor