Türkiye’deki iPhone satışları artacak mı?


Apple’ın aldığı indirim kararını ne zaman uygulayacağı şimdiden merak konusu oldu. Peki bu indirim sonrasında ülkemizdeki iPhone satışları artacak mı? İşte yanıtı.

Apple’ın 2017’de tanıttığı iPhone X, akıllı telefon sektörü açısından da önemli bir modeldi. Çünkü ilk defa bu modelde 1000 dolarlık psikolojik fiyat sınırı aşılmıştı. Cupertino merkezli şirket kullanıcıların 1000 dolarlık etiketle satışa sunulan iPhone X’e karşı nasıl tepki verdiğini titizlikle inceledi.

Sonuç olarak 2018’de 1100 dolarlık iPhone XS Max satışa sunuldu. Yani kullanıcılar 1000 dolarlık eşiğin aşılmasını pek de önemsememişti. En azından Apple tarafından gözlemlenen durum buydu. Fakat Cupertino merkezli şirket ABD dışında kalan ülkelerdeki analizlerde fena halde çuvalladı.

Artan iPhone fiyatları, Apple’ın akıllı telefon pazarında güç kaybetmesine zemin hazırladı. 2017’ye kadar global pazarda en çok telefon satan 2. şirket olan Apple, geçtiğimiz yıl Huawei’nin de gerisinde kalarak 3. sıraya düştü.

Bu düşüşün en büyük nedeni, Apple’ın güçlü olduğu pazarlarda adeta dibi görmesiydi. Nitekim bu pazarlar arasında Türkiye de yer alıyor.

Apple Türkiye’de güç kaybetti

Apple’ın Türkiye’de kötüye gittiğini görmek için illa ki analize gerek yok. Günümüzden bir 3 – 4 sene öncesine kadar herkes elinde son model iPhone ile gezerken, şimdilerde iPhone X serisini kullanan birini görmek hayli zorlaştı.

Zaten Apple CEO’su Tim Cook da konu hakkında yaptığı açıklamada Türkiye’deki satışların düştüğünü net bir şekilde dile getirmişti. Ülkemizdeki kullanıcıların Cook’dan beklediği asıl haber ise indirim üzerineydi. Malum, şu anda yeni nesil iPhone modellerinden en ucuzu 7.399TL’ye satılıyor. Peki bu telefonun ABD fiyatı ne kadar? 749 dolar. Dolayısıyla dolar kuru 5 TL seviyelerine inmişken Apple’ın bunu 10 TL seviyelerinden algılaması pek de akla mantığa uygun değil.

Doğal olarak Cupertino merkezli şirket bu uçuk fiyat anlayışından ötürü ülkemizdeki kullanıcı kitlesini yitirmiş durumda. Hatta böyle devam ederlerse, kalan kullanıcı kitlesi de farkı alternatiflere yönelecektir.

iPhone fiyatlarına indirim yolda

Kısa süre önce Tim Cook, Türkiye’deki iPhone fiyatlarının düşeceğini onaylamıştı. Yani ülkemizde satılan Apple ürünlerinin büyük bir kısmında önemli indirimler gerçekleşecek. Fakat henüz hangi modelde ne kadar indirim yapılacağı kesinleşmiş değil.

Bazı kesimler iPhone fiyatlarında en az 1000TL’lik bir indirimin söz konusu olacağını belirtiyorlar. Yani bugün 7399TL’den satılan iPhone XR, önümüzdeki dönemde 6399TL’den satılabilir. Elbette henüz bu hususta kesinleşmiş bir detay bulunmuyor.

Peki bu indirimler sonrası ülkemizdeki iPhone satışları artacak mı? Dürüst olmak gerekirse bir telefon için 6000 TL ve üzeri bir rakam ödemek, mevcut şartlar altında pek de mantıklı durmuyor.

O yüzden bahse konu indirim sonrasında da iPhone satışları durgun seyretmeye devam edecektir. Elbette satışlarda ufak kıpırdanmalar yaşanabilir. Fakat yine de öyle büyük bir beklenti içerisine girmemek gerekiyor.

SAR değeri en düşük telefonlar için tıklayın


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin