Ana sayfa Gundem Türkiye yazılım konusunda dünyada kaçıncı?

Türkiye yazılım konusunda dünyada kaçıncı?

Günümüz teknolojilerinin her birinin altında ayrı bir yazılım yer alıyor. Peki Türkiye yazılım konusunda dünyada kaçıncı sırada?

HackerRank isimli site tarafından bazı istatistikler paylaşıldı. Washington Post, Business Insider, eWeek ve InfoWorld gibi kaynaklardan derlenen bilgilerle oluşturulan bu istatistikler dünyanın yazılım karnesini gözler önüne seriyor. En iyi yazılım geliştiriciler hangi ülkede, Türkiye bu listede kaçıncı sırada gibi soruların cevapları aşağıdaki görsellerde yer alıyor.

50 ülkenin yer aldığı araştırmada ülkemiz Türkiye, 30. Sırada 100 üzerinden 77.5 puan ile yer alıyor. Bu araştırmaya göre biraz geride olduğumuzu kabul etmek gerekiyor. Ancak Türkiye yazılım sektörünün yeni yeni hareketlenmeye başladığını belirtelim. Bu sonuçların akademik bir değeri olmadığını da söylemekte fayda var.

turkiye-yazilim-2

 

Listenin ilk üç sırası Çin, Rusya ve Polonya şeklinde. Son sırada ise Pakistan yer alıyor. Dünya haritası üzerinden görünüm aşağıdaki görselde yer alıyor. Bu çizime göre, ülke ne kadar yeşile boyalı ise yazılım konusunda o kadar iyi demek oluyor.

turkiye-yazilim-1

Ancak bu araştırmanın bir anket niteliğinde olduğunu belirtmekte fayda var. Açıklanan rakamlar HackerRank’in yaklaşık 1.5 milyon geliştirici üzerinden elde ettiği veriler. HackerRank, geliştiricilere gönderdiği bazı yarış niteliğindeki işler neticesinde bu sonuçları elde ettiğini açıklıyor.

Son olarak aşağıdaki tabloda ise hangi ülkede hangi yazılımın daha popüler olduğunu görebiliriz. Diğer çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye’de de Java’nın başı çektiğini görebiliyoruz. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

turkiye-yazilim-3

Android için en iyi ekran görüntüsü kaydetme uygulamaları!

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

En çok like alan Instagram paylaşımları 2020

2020 yılında en çok like alan Instagram paylaşımları hangileri? İşte günümüzün en popüler sosyal medya kanalındaki, en popüler paylaşımlar. Son birkaç yıldır Instagram kullanıcılarının sayısı...

Son Haberler