Trafik ışıkları ele geçirilebilir mi? Evet bunu da yaptılar

Kitapyurdu hack'lendi mi? Kullanıcı bilgileri tehlikede olabilir

Hollanda merkezli bir siber güvenlik şirketi olan Zolder’in kurucuları, trafik ışıkları ele geçirilebilir mi sorusuna çok güzel bir cevap verdiler. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Dünya üzerinde neredeyse her şey hackleniyor trafik ışıkları ele geçirilebilir mi sorusu her geçen gün daha fazla soruluyor. Dünya çapında iş yapan bir siber güvenlik şirketi, bununla ilgili çok önemli bir cevap verdi. onlara göre; evet her şeyi hacklemek mümkün. Siber güvenlik araştırmacıları Rik van Duijn ve Wesley Neelen, yaptıkları çalışmalar sonucunda trafik ışıklarını hacklemeyi başardı. Bu durum, aslında güvende olmadığımızın en güzel kanıtı.

Modern hackerlar her şeye ulaşabiliyor

Hollanda’da uygulanan bir sistem; mobil uygulamalarla bisikletler için yanan trafik ışıklarını şehir ışıklarına entegre ediyor. Bu sayede, bisikletliler çok daha konforlu bir sürüş deneyimi yapabiliyor. Üstelik uygulama ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunuluyor.

Trafik ışıkları ele geçirilebilir

Zolder kurucuları da bu mobil uygulama ve trafik ışıkları arasındaki entegrasyonu bozabilecek ilginç bir sistem denedi. Bu sisteme göre, sadece dakikalar içerisinde ara bağlantı kurulabiliyor. Bağlantı kurmak için tersine mühendislik çalışmaları gerçekleştirildi. Yapılan tersine mühendislik işlemleri, her iki uygulamada da aynı güvenlik açığının olduğunu ortaya çıkardı.

Rik van Duijn ve Wesley Neelen tarafından yapılan açıklamalar, bu uygulamanın bazı açıklara sahip olduğunu gösteriyor. Her ne kadar bisikletli kullanıcılara büyük konfor sağlansa bile, yine de bazı aksilikler de kendisini gösterebiliyor. Sizce akıllı sistemler güvenlik açıkları oluşturuyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.