Tim Cook iOS itirafı ile şaşırttı!

Tim Cook Epic ile mücadelesi hakkında konuştu: "İleriye bakacağız"

Mobil işletim sistemi denildiğinde akla gelen iki isimden biri olan iOS’un patronu Tim Cook, gelen müdahalelerin arkasında bu platformu Android’e benzetme çabalarının olduğunu düşünüyor.

Tim Cook iOS itirafı ile şaşırttı! Android ve iOS mobil işletim sistemi pazarının iki önemli yapı taşı. Aslında temelde aynı mantığa dayanan bu iki sistem, kullanım yöntemleri itibariyle neredeyse birbirlerinin tam zıttı. Android daha global ve özgürlükçü bir işletim sistemi olarak tanımlanırken, iOS ise tek merkezli ve kısıtlayıcı bir platform yakıştırmalarını alıyor.

Apple, iOS 16.3'ü piyasaya sürdü

Ancak son zamanlarda Apple’ın çeşitli düzenleyici kurumlardan aldığı baskılar, iOS’un bir takım özelliklerinden feragat etmesine neden olabilir. İşte bu durum karşısındaki sessizliğini bozan Apple CEO’su Tim Cook, düzenleyici kurumların amacının iOS’u Android’in bir ikizi, kopyası yapmak olduğu konusunda ciddi şüpheler duymaya başladığını söyledi.

Google iOS 16 kilit ekranı yenilikler getiriyor

Tim Cook iOS itirafı ile şaşırttı!

Tabi Tim Cook’un bu açıklamayı yapmasının arkasında çok önemli sebepler var. Bakıldığında son zamanlardaki en önemli gündem maddesinin, iOS’ın üçüncü parti uygulamaların App Store dışındaki marketlerden de indirilebilmesinin önünün açılması var. Özellikle Birleşik Krallıklar’dan gelen bu talepleri bir şekilde savuşturmak isteyen Apple, belli ölçüde ve kesin şartlar altında bu talebi değerlendirebileceğini söylüyor.

Apple, iOS 15.5'i yükseltmelerle kullanıma sunuyor

Ayrıca Apple’ın iOS için zorunlu kıldığı WebKit motorunun da devre dışı bırakılmasını isteyen düzenleyici kurumların bu talebi ise şimdilik reddedildi. Ancak işin burada bitmeyeceği de aşikar. Bakalım Apple’ın gücü, iOS’un yapısını korumaya ve onu Android’in karşısında tutmaya yetecek mi?

Xiaomi, 2024’te elektrikli araçlar için hazır olacak