Ana SayfaHaberTikTok içerik üreticileri platformdan şikayetçi

TikTok içerik üreticileri platformdan şikayetçi

TikTok içerik oluşturucularına para kazandırmak amacıyla yaratıcı fonunu sunmuştu. Ancak bu fonun bir parçası olmak, uygulamanın en önemli içerik oluşturucularını memnun etmiyor. İşte tüm detaylar.

TikTok yaratıcı fonu görünüşe göre en önemli yıldızlardan bazıları için bile göründüğünden çok daha az kazançlı. Son birkaç gün içinde, bazı yüksek profilli TikTokker’lar, fondan ne kadar az kazandıklarını duyurmak için alışılmadık bir adım attılar. Şirket, içerik oluşturucular için para kazanma özelliklerinde hala nispeten yeni. YouTube’un İş Ortağı Programı gibi bir gelir paylaşımı düzenlemesi yerine TikTok, en iyi yıldızlarına bir içerik oluşturucu fonundan ödeme yapıyor. 2020’de başlatılan fon 200 milyon dolarla başladı ve TikTok geçen yıl ABD’de fonu önümüzdeki üç yıl içinde 1 milyar dolara çıkaracağını söyledi, ancak şirket ne kadar dağıttığı hakkında ayrıntı vermedi.

Ancak önde gelen bir yayıncıya göre, çoğu içerik oluşturucu çok az kazanıyor. Geçen hafta TikTok’ta 6 milyondan fazla takipçisi olan Hank Green, “TikTok berbat” başlıklı bir YouTube videosu paylaştı. 24 dakikalık videoda, TikTok’un yaratıcı fonundaki deneyimini ayrıntılarıyla anlatıyor ve şu anda platformda 1000 görüntüleme başına yaklaşık 2,5 sent kazandığını söylüyor.

TikTok içerik üreticileri platformdan şikayetçi

Sorun, TikTok’un giderek artan sayıda yaratıcıya, TikTok’un gelirine veya hızla artan popülaritesine bağlı olmayan bir “statik para havuzunun” bir kısmını sunması. Sonuç olarak, TikTok daha başarılı hale gelse bile her yaratıcı daha az kazanıyor. “TikTok’un parayı paylaşma biçiminden dolayı, içerik oluşturucu fonundaki çoğu insan için, günde bir dolardan daha az bir para kalıyor” ifadeleri kullanıldı.

VİVO TWS 2 ANC ve TWS 2e kablosuz kulaklıklar pazara girdi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting