The Matrix kodlarının sırrı ortaya çıktı

Sinema tarihinin en kült yapımlarından biri olan The Matrix yıllar sonra bile konuşulmaya devam ediyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Yapay zekaya sahip makinelerin insan ırkına savaş açtığı filmlerin sayısı hiç de az sayılmaz. Fakat bu filmler içerisinde 2 tanesi var ki sinema severler için yeri apayrı. Sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu filmler The Matrix ve Terminator.

Özellikle The Matrix üçlemesi, yayınlandığı yıllarda insanların adeta ufkunu açmıştı. Hatta o dönemde pek çok kişi, yaşadığımız dünyanın gerçekten bir yazılım olabileceğine inanmaya başlamıştı.

Matrix’ten akıllara kazınan imgelerden birisi de ekrandan aşağıya doğru akan yeşil renkteki Matrix kodlarıydı. Çoğu kişi bu kodların anlamı üzerine ciddi ciddi kafa yormuştu. Hatta bu kodların ciddi ciddi büyük bir yazılıma işaret ettiğini belirten teoriler ortaya atılmıştı.

Matrix kodları hakkındaki gerçek yıllar sonra ortaya çıktı. Serinin ana tasarımcısı, kodları eşinin yemek defterinden aldığını itiraf etti. Simon Whiteley, Japon kökenli eşinin Japonca yemek kitabındaki harfleri alarak bunlardan Matrix’in kodlarını oluşturmuş.

Peki nasıl oldu da bu kodların Japon alfabesine ait olduğu bu zamana kadar ortaya çıkmadı. Cevap son derece basit. Whiteley, harfleri direkt olarak filme aktarmamış. Kimine eklemeler yapmış, kimisi ters çevirmiş, kimini baştan tasarlamış.

Sonuç olarak Matrix’in kodları bir yemek kitabından ibaret çıktı. Açıkçası bu gerçek bizler için şaşırtıcı oldu.