Ana SayfaGenelTesla lityum tesisi için düğmeye bastı

Tesla lityum tesisi için düğmeye bastı

Tesla bu kez dev bir yatırım planı ile gündeme geldi. Elektrikli araçlarda vazgeçilmez lityum tesisini kurarak rakiplerine ağır bir darbe indirmenin peşinde.

Tesla lityum tesisi için düğmeye bastı. Küresel otomobil endüstrisinin hükümetler tarafından belirlenen karbondan arındırma hedeflerine ulaşması için olağanüstü bir çaba ve milyonlarca ton lityum gerekecek. ABD hammaddeyi işlemekle uğraşıyor, Kanada ise küresel otomobil üreticilerine tedarik sağlamaya başlamak üzere.

Tüm bunlar ortadayken Tesla artık işi şansa bırakmıyor. Söz konusu şirket, vaatlerini yerine getirme konusunda ciddiyse üretimini arttırması gerekiyor. Semi, Cybertruck ve daha fazla sayıda binek elektrikli araç üretimini desteklemenin tek yolu, lityum da dahil olmak üzere stratejik bileşen tedarikini kontrol altına almak diyebiliriz.

Tesla otonom sürüş özelliği

Şirket, Körfez Kıyısı’nda bir lityum hidroksit rafineri tesisini değerlendirmek üzere Teksas Denetleyici Ofisi’ne başvuruda bulundu. Önerilen rafineri pil sınıfı lityum hidroksit geliştirecek ve ham cevher malzemesini işleyerek üretimde kullanılabilir hale getirecek gibi görünüyor.

Tesla başvurusunda bunun ABD’de bu türden ilk rafineri olduğunu ve onaylanması halinde projenin inşaatına bu yıl bitmeden başlanacağını belirtiyor. Lityum üretimine ise 2024 yılında başlanması planlanıyor.

Tesla

Tesla lityum tesisi için düğmeye bastı

Bu yıl elektrikli otomobil fiyatlarının her geçen ay arttığına tanık olduk. Bunun tek sorumlusu lityum değil, ancak sadece bu yıl fiyatının %120 oranında artması, araç başına 1.000 dolarlık bir fiyat artışı anlamına geliyor. Otomobil üreticilerinin bunu kontrol altına almaya çalışması oldukça makul görünüyor.

Genel bir bilgi vermek gerekirse lityum yataklarının çoğunluğu Güney Amerika’da yer alıyor. Bu bölgede Şili, Bolivya ve Arjantin küresel lityum rezervlerinin %85’ine sahip olarak öne çıkan üç ülke konumunda. Ancak küresel ham lityumun %75’inin işlendiği rafineri Çin’in kontrolünde.

Tesla, 130.000 aracını geri alıyor!

Tesla Amerikan topraklarında lityum rafinasyonuna devam ederse, elektrikli araç vergi kredisi ile birlikte sunulan devasa devlet teşviklerinden yararlanabilecek. Elektrikli araç bataryası üretimini hızlandırmak için 30 milyar dolarlık üretim vergi kredisi mevcut, ayrıca elektrikli araç üretimini arttırmak için de 10 milyar dolarlık vergi kredisi var.

Görünüşe göre lityum madenciliği ve rafinasyonu için hiç bu kadar iyi bir zaman olmamıştı, Elon Musk bir süredir bunun sadece para basmak için bir lisans olduğunu söylüyordu. Eğer şirket gerçekten bu işe girişirse, bu hem hissedarlar hem de müşteriler için iyi bir haber olacak.

Türk Telekom Yatırımcı İlişkileri EMEA’nın en iyisi seçildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting