Ana SayfaOtomobilTesla LFP bataryalarıyla fiyatları düşürebilir: Ucuz Tesla otomobil görebilecek miyiz?

Tesla LFP bataryalarıyla fiyatları düşürebilir: Ucuz Tesla otomobil görebilecek miyiz?

Tesla LFP bataryalarıyla fiyatları aşağı çekmek istiyor gibi görünüyor. Ancak asıl amaç sadece bu değil. Hadi gelin konu ile ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük otomotiv devlerinden bir tanesi olan Tesla, LFP bataryalarıyla fiyatları az bile olsa düşürmek istiyor. Aslına bakacak olursak bu yeni LFP akülerinin çok daha farklı bir etkisi bulunuyor. Bu yeni tür enerji depolama devrimi yaratabilir. Analistler tarafından yapılan açıklamalara göre Tesla bu yeni pil teknolojisinde ısrarcı.

Öncelikle biraz LFP teknolojisinden bahsetmek gerekiyor. Normal bataryalara göre LFP kullananlar maliyet ve pratiklik açısından büyük katkı elde edebiliyor. Bu aküler yüksek performans sunarken aynı zamanda daha düşük enerji tüketimi sağlıyor. Yaklaşık olarak yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu bataryaların maliyeti daha ucuz.

Tesla ucuz otomobil üretmeye başlayabilir

Normal şartlarda Tesla otomobilleri çok fazla pahalı değil. Sadece döviz kuru ve vergiler nedeniyle Türkiye’de çok ciddi bir maliyete neden oluyor. Bu markanın otomobillerinde en büyük masraf hiç şüphesiz bataryalara ait. Kurulan yeni batarya fabrikalarına rağmen yinede maliyet pek düşürülemedi.

Tesla LFP bataryalarıyla

Yeni model 3 araçlarında LFP aküleri kullanılarak maliyet düşürülmek isteniyor. Böylece hem yakıttan tasarruf sağlanacak hem de 10 kat daha az parça gerekecek. Böylece ek parçaların üretiminden bile tasarruf sağlamış olacak.

Tesla CEO’su Elon Musk bir girişimi nasıl batırdığını anlattı

Tesla şu sıralar çok fazla proje ile ilgileniyor. Mesela süper şarj aletleri olarak bilinen tesisler kurmaya çalışıyor. Buralarda Tesla araçları sadece 20 dakika içerisinde şarj edilebiliyor. Ancak yeni batarya teknolojileri ana gündem maddelerinden bir tanesi olmaya devam ediyor. Peki siz ucuz Tesla otomobillerinin üretileceğine inanıyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting