Tesla EV araçları için yeni özellikleri duyurdu

Tesla EV araçları için yeni özellikleri duyurdu

Electrek, Tesla EV araçlarının çukurları, kırık kaldırımları ve diğer kusurları taramasını sağlayan bir yazılım güncellemesi sunduğunu bildirdi. İşte detaylar.

Tesla EV sürücüleri bu güncellemeyi daha sonra “kaba yol haritası verileri” oluşturmak için kullanabilecek. Daha fazla konfor için sürüş yüksekliğini ayarlamak adına desteklenen araçlarda uyarlanabilir süspansiyon da sunulacak. 2020’de Musk, böyle bir özelliğin geleceğini tweetledi ve bu ilk adım gibi görünüyor. Sürüm notlarında, “Araç, Tesla otomobilleri tarafından oluşturulan kaba yol haritası verilerini indirecek. Müsaitlik durumuna bağlı olarak çeşitli konumlarda bu ayarlama yapılabilir.” ifadeleri kullanıldı. Bu, Tesla araçları yollara çıktıkça çukur ve diğer verilerin giderek daha fazla rafine edilmesi gerektiği anlamına gelecek.

Tesla EV araçları için yeni özellikleri duyurdu

Elektrek, sürüş ayarının yalnızca adaptif süspansiyonlu Tesla Model S ve Model X otomobillerinde çalışacağını belirtiyor. Model 3 veya Y araçlarının, verilerden yararlanmak için uyarlanabilir süspansiyona sahip olmasalar bile engebeli yolları da tarayıp taramadıkları net değil. Hem Model 3 hem de Model S toplamda sekiz kameraya sahip.

Özelliği etkinleştirmek için en son 2022.20 güncellemesine ihtiyacınız olacak, ardından “Kontroller > Süspansiyon > Uyarlanabilir Süspansiyon Sönümleme’ye dokunun ve Konfor veya Otomatik ayarını seçin,” diye ekliyor şirket. Şirket, çukur tarama teknolojisini düşünen ilk otomobil üreticisi değil. Ford gibi bazı üreticiler, örneğin bireysel çukurları bile algılayan ve süspansiyonu anında sönümleyen özellikler önerdi. Şirketin yeni sistemi, bilinen engebeli yol parçaları üzerinde sürüş parametrelerini basitçe yumuşatarak çok daha pratik olabilir.

TikTok ortadan kaldırılma ihtimaline sahip: Uygulamayı silecekler


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir