Tesla ürettiği araçları sahiplerine teslim edemedi

Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Tesla, araçlarını sahiplerine göndermek için yeterince tren ve gemi bulunmadığı için ürettiği araçların hepsini teslim edemedi.

Elektrikli otomobilleri ile bu alana öncülük eden Amerikalı otomobil üreticisi Tesla Motors, elektrikli araç filosunu genişletiyor. Bir yandan Cybertruck adını verdiği füturistik görünümlü kamyonetinin çıkışına hazırlanan şirket, bir yandan da ilk elektrikli tırı Semi’nin çıkışı için gün sayıyor. Şirket otomobil sayısını arttırdıkça ürettiği ve sattığı otomobillerin sayısı da hızla artıyor. Ancak dünya genelinde hala bir stok ve tedarik sıkıntısı yaşandığı için şirketin artan bu üretimle başa çıkması çok da kolay olmuyor.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, Tesla’nın 2022’nin üçüncü çeyreğinde ürettikleri otomobillerin tamamını sahiplerine ulaştıramadıklarını açıkladı. Bunun sebebi ise ürettikleri otomobilleri sahiplerine ulaştıracak araba, tren ve gemilerin yeterli olmaması.

George Soros Tesla

Amerikalı otomobil üreticisi, 2022’nin üçüncü mali çeyreğinde toplam 365 bin 923 otomobil üretti. Ancak bunların 343 bin 830’unu kullanıcılara ulaştırabildi. Bu rakam şirketin kendi rekorunu kırması için yeterli olsa da pazar beklentisinin altında kaldı. Şirketin son çeyrekte teslim ettiğinden 22 bin araç daha fazla teslim etmesi bekleniyordu. Musk, beklentilerin altında kalmalarının sebebini “Yeterince gemi, yeterince tren, yeterince otomobil taşıyıcısı yoktu.” diyerek açıklıyor.

Özellikle Çin’den Avrupa’ya gelen ve Avrupa’dan Çin’e giden gemiler konusunda sıkıntı yaşandığı söyleniyor. Elon Musk bu teslimat sorunlarını ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor.

YouTube Premium da zamlandı