Tesla ABD’de ceza yedi: Bu seferki çok tuhaf

Tesla bir bankaya 162 milyon dolar borçlu olmakla suçlanıyor

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla, ABD’de ceza yedi. Cezasının nedenini duyduğunuzda muhtemelen çok şaşıracaksınız. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Otomotiv devi Tesla ABD’de ceza yemekten kurtulamadı. Şirketin böyle bir ceza alması ise çok tuhaf karşılandı. Normalde herhangi bir şirket aldığı krediyi geç ödediğinde ceza alır. Ancak Tesla için durum biraz daha tuhaf oldu. Şirket Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’ndan kredi aldı.

Bu aldığı krediyi geri ödemediği için ceza yemedi. Tam aksine erken ödediği için ceza ile karşı karşıya kaldı. ABD Enerji Bakanlığı’ndan yaklaşık olarak 465 milyon dolarlık kredi almıştı. Sözleşmede belirtilen tarihten yaklaşık olarak 9 yıl önce ödemesini yaptı. 2030 yılında ödenmesi gereken kredi borcu bugün ödendi.

Tesla ABD’de ceza ile karşılaştı

Elektrikli otomobil alanında dünya devi olarak bilinen Tesla tuhaf olaylar ile gündeme geliyor. Kimi zaman otonom sistemler geliştiren ve bunu araçlarına entegre eden şirket donanımda iyi bir performans sergiliyor. Ayrıca Almanya’da Giga Berlin fabrikası ile birlikte araç bataryalarının üretimini çok daha fazla hızlandırmayı planlıyor.

Tesla ABD'de ceza

Tüm bu olumlu gelişmeler yaşanırken şirket ABD’den aldığı krediyi erken ödeyerek ceza yedi. Elbette böyle bir ceza alacaklarını biliyorlardı. Ancak Musk tarafından yapılan açıklamaya göre ABD hükümeti tarafından krediler için ağır şartlar talep ediliyor. Bu şartlar alınan paranın değerini aşıyor. Bu açıklamaları yaptıktan sonra kredi ödemesini erkenden yapan Tesla ABD’de ceza yedi.

Elon Musk Tesla hisseleri satışında iyice çıldırdı: Deli gibi yaptın kendini

Avrupa Birliği tarafından da şirket fon alamadı. Kısacası bu aralar bürokrasi ile şirketin arası oldukça bozuk. Peki siz tüm bu yaşanan gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?