Tesla ABD için üçüncü fabrikayı inşa edecek

tesla abd

Dünyada Covid-19 nedeniyle büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor ve otomotiv devleri sıfır üretim yaparak aylar geçiriyor ama Tesla için durum çok farklı görünüyor.

Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla ABD için üçüncü fabrikayı nereye kuracağına karar verdi.

Tesla ABD için yatırım planlarını harekete geçirdi

Musk, yeni Gigafactory için Teksas Austin veya Oklahoma Tulsa’yı düşünüyor. Dolayısıyla bu iki bölgeden birinde, her gün yeni Tesla otomobillerin üretildiği yeni bir Gigafactory kurulacak.

Bu seçimin arkasında ise Tesla’nın Almeda’da bulunan fabrikasının, Covid-19 sırasında kapalı tutulmaya zorlanmasının da payı var. Tesla’nın yönetim binası da Almeda’da bulunuyor ancak bölgenin yerel yönetimi ile Elon Musk davalık olmuş durumda. Hatta Almeda yönetimi, salgın sırsaında fabrikalarını açması halinde, Musk’ı tutuklayıp hapse atma tehdidinde bile bulundu.

Bu olayların ardından Musk’ın yeni fabrikyı açacağı Teksas veya Oklahoma’daki fabrikaya taşınma kararı aldığı da vurgulanıyor.

Facebook Giphy servisini satın aldı

Musk attığı tweet’te ise, yeni kurulacak fabrikanın ağırlıklı olarak CyberTruck üreteceğini duyurdu.

tesla abd

Bu yeni fabrika haberi, çok önemli bir gelişme çünkü bir Gigafactory’nin maliyeti 4 milyar dolara ulaşıyor.

Dünyanın önemli bir kriz döneminde olduğu, otomobil satışlarının ve nakit para akışının neredeyse durduğu bir dönemde Musk’ın 4 milyar dolarlık inşaata başlama hazırlığı yapması çok dikkat çekti.

Musk, Gigafactory’leri Japon Panasonic firmasıyla ortak olarak kuruyor. Fabrikada üretilen ve otomobillerde ya da evlerde kullanılan pil üniteleri, Pansonic’in teknolojisiyle üretiliyor. Fabrikaların kurulum aşamasında da Panasonic önemli oranda finansman sağlıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir