Teknoloji Devleri Terörizme Karşı Savaş Açtı

critics highlight issues in cyber crime bill passed by na d8e0e2f1dbf0c4f38e9839a45f98ede0

Terörizme karşı savaş modern dünyanın en önemli ve büyük mücadeleleri arasında yer alıyor. Bu mücadelenin sanal dünyaya yansıyan kısmında teknoloji devleri güçlerini birleştirip beraber hareket etmeye karar verdi.

İnternet, insanoğlunun tarihte hiçbir zaman ulaşamadığı bir hızda iletişim sağlaması sayesinde yaşantımızı tamamen değiştirdi. Bunun önemli artıları olsa da internetin aynı zamanda terörizm propagandası için kullanıldığı da ne yazık ki gerçek. Bu nedenle, terörizme karşı savaş sadece askeri anlamda değil zaman zaman başka yollarla da yürütülüyor.

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri bu savaşa destek için güçlerini birleştirdi. Facebook, Google, Twitter ve Microsoft tarafından yapılan ortak duyuruda, internet üzerinde terörizm içerikli paylaşımların önünü kesmek için ortak bir yapı kurulacağı belirtildi.

terörizme karşı savaş

Teknoloji devleri bu amaçla ortak bir dijital veri tabanı kullanacaklar. Bir şirket tarafından terörizm içerikli olduğu belirlenen ve işaretlenen içerik diğerleri tarafından da görülecek. Böylece örneğin Twitter’da terörizm içerikli olan bir paylaşım engellendiğinde, bunun Facebook’ta da paylaşılmasının önüne geçilmiş olacak.

Google Güvenilir Kişiler isimli uygulamasını duyurdu!