Ana SayfaGenelTatilde Güvenli İnternet için Çocuklar ve Ailelere Altın Öğütler

Tatilde Güvenli İnternet için Çocuklar ve Ailelere Altın Öğütler

İngiltere’de 441 ebeveynin katılımıyla bir araştırma yapıldı. Anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre ebeveynler yüzde 60 oranıyla en çok çocukların pornografik sayfaları görmesinden korkuyor. Ebeveynler yüzde 47 oranında çocukların kumar sayfalarına girmesinden, yüzde 40 oranında da terör ile ilgili sayfaları görmesinden endişeli. 

Aile_Gorsel

Ebeveynlere şu öğütlerde bulunuldu: 

  1. Çocuğunuzun ‘arkadaşı’ olun Çocuğunuzun sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Sosyal medya sitelerini kullanmaya başladıysa, ebeveyn olarak bu sitelerde çocuğunuzun arkadaşı ve takipçisi olarak kendinizi ekleyin. Bu sayede çocuklarınızın kiminle arkadaş olduğunu, neler paylaştığını yakından takip edebiliyor olacaksınız.
  2. Gizlilik konusunda dikkatli olun ve bilgilendirin Çocuklarınızın internette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman telefon numarası, ev adresi ya da parolalar gibi özel bilgileri paylaşmamaları gerektiğini iyice anlamalarını sağlayın.
  3. İnternette paylaştığınız resimler kaybolmaz Bir fotoğrafı silseniz de, sosyal medya hesaplarınızı kapatsanız da resimler veya bilgiler çoktan başka birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir. Hangi resim ve bilgileri internete koyacağınızı iki kere düşünün.
  4. Unutmayın, akıllı telefonlar da artık birer bilgisayar Çocuklarınıza aldığınız ya da kullanması için verdiğiniz cep telefonlarında sadece oyun oynanmadığını göz önüne alın. Bilgisayarlar ya da mobil cihazlar için aldığınız önlemleri akıllı telefonlar için de almayı ihmal etmeyin.
  5. Ebeveyn kontrolü yazılımlarını değerlendirin Pek çok güvenlik yazılımı firması, özelliklerine göre ücretli ya da ücretsiz olarak indirilebilen aile koruma, filtreleme ya da ebeveyn kontrolü yazılımları sunuyor. Bu tür yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına göre pek çok değişik kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor.
  6. Güncel bir güvenlik yazılımı kullanın Global ölçekte her hafta  milyonlarca zararlı yazılım internet üzerinden kişisel bilgilerinize, oradan da finansal kaynaklarınıza ulaşmaya çalışıyor. Yeni çıkan tehditlere karşı güncelllenen profesyonel dijital önlemler almadan bunlarla başa çıkmak artık mümkün değil.

Video Gözetim Sistemleri Saldırı Altında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting