Ana SayfaGenelT.gondii paraziti bulaştığı kişileri daha seksi yapıyor

T.gondii paraziti bulaştığı kişileri daha seksi yapıyor

T.gondii adlı parazitin, seks yoluyla daha fazla kişiye bulaşabilmek için, bulaştığı kişileri daha seksi gösterecek değişiklikler yaptığı ortaya çıktı.

Tür olarak hayatta kalabilmeleri için mümkün olduğunca fazla konağa, yani mümkün olduğunca fazla canlıya bulaşmaları gereken parazitler, bunu başarabilmek için inanılmaz çetrefilli yollara başvurabiliyorlar. Bu konuda en dikkat çekici parazitlerden biri de Toxoplasma gondişi ya da daha çok kullanılan adıyla T.gondii.

T.gondii aslında oldukça yaygın bir parazit. Hatta yakın gelecekte insanların neredeyse yarısının bu paraziti taşıyacağı düşünülüyor. Ancak bilim insanları T.gondii’nin kabiliyetlerini hala tam anlamıyla anlayabilmiş değil. Çünkü T.gondii’nin başka konaklara ulaşmak için yapabileceklerinin sınırı yok gibi görünüyor. Üstelik T.gondii’nin başvurduğu yöntemlerden biri de bulaştığı kişiyi daha seksi yapıyor.

T.gondii

T.gondii’nin ideal bir konağa ulaşmak için ilginç yöntemler kullandığı daha önce de tespit edilmişti. Mesela T.gondii bir fareye bulaştığında, kedi çişi kokusunu fare için çekici hale getiriyor. Böylece fare kedilerin yaşadığı bir bölgeye gidiyor ve çoğu zaman kedi tarafından yeniyor. Bunun sonucunda T.gondii kediye bulaşıyor ve burada çok daha rahat bir ortama ulaşmış oluyor. Çünkü kedilerin metabolizması T.gondii için oldukça elverişli bir ortam sağlıyor.

Fareleri bu şekilde manipüle ettiği bilinen T.gondii, bulaştığı insanlarda ise farklı bir yöntem kullanıyor. O da bulaştığı kişiyi daha seksi yapmak. Bilim insanları, T.gondii’nin bulaştığı insanları daha seksi hale getirdiğini, böylece seks yoluyla başka kişilere geçişini hızlandırdığını söylüyor. Peki T.gondii paraziti bunu nasıl başarıyor?

T.gondii bulaşan kişiler daha seksi oluyor

Bu soruya cevap arayan bilim insanları, oldukça ilginç sonuçlara ulaştı. İlk olarak fareler üzerinde yapılan bir araştırma bu parazit bulaşan farelerin testesteron seviyelerinin diğer farelerden daha yüksek olduğunu gösterdi. Daha yüksek testesteron seviyesi cinsel isteği arttırabildiği gibi özellikle büyüme çağında erkek vücudunun gelişimi için de kritik bir rol oynuyor. Ardından yapılan başka bir araştırmada, bu paraziti kapmış olan erkeklerin yüzünün kapmayanlara göre daha simetrik olduğu ortaya çıktı. Simetrik yüzün genelde karşı cins tarafından daha seksi bulunduğu biliniyor. Öte yandan kadınlarda ise T.gondii’nin farklı bir özelliği devreye giriyor. T.gondii bulaşmış kadınların vücut kitle indeksinin bulaşmayan kadınlardan daha düşük olduğu ortaya çıktı. Bu T.gondii’nin bulaştığı kadınları karşı cinse daha seksi göstermek için kilolu hale gelmesine engel olduğunu gösteriyor olabilir.

Son olarak başka bir araştırmada, 200 kişiye, aralarında T.gondii bulaşmış kişilerin fotoğraflarının olduğu bir albüm gösterildi ve katılımcılardan bu 200 kişiyi çekicilik ve sağlıklı görünme seviyelerine göre dizmeleri istendi. Katılımcıların daha çekici ve sağlıklı görünüyor dedikleri kişilerin büyük bölümünün T.gondii bulaşmış kişiler olması hayret verici bir sonucu ortaya çıkarmış oldu.

Yeni Predator filmi Prey, Disney+’ta yayınlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting