Suikastçının iPhone Şifresi Kırıldı!


Rusya’nın Türkiye büyükelçisini öldüren suikastçının üzerinden çıkan İPhone 4S’nin şifresi kırıldı. Türk ve Rus uzmanların üzerinde çalıştığı konu başarıyla sonuçlandı. Detaylar haberimizde.

Rusya’nın Ankara büyükelçisi geçtiğimiz günlerde hain bir saldırıya uğrayarak öldürülmüştü. Büyükelçi Karlov, koruma ekibi olmadan geldiği sergide Çevik Kuvvet Polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü. Onlarca kişinin ve pek çok basın mensubunun gözü önünde gerçekleşen olay sonrasında çıkan çatışmada suikastçı öldürülmüştü.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın üzerinden çıkan Apple İPhone 4S ise araştırma merkezine oturmuştu. Rusya ve Türkiye’nin ortak araştırma ekibi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında telefondaki pin kırılmaya çalışıyordu. Apple’dan konu hakkında Türkiye geçtiğimiz günlerde yardım istemişti. Apple’ın cevabı beklenirken ilginç bir gelişme yaşandı ve Rus’lar şifreyi kırdı.

Şimdiye kadar sadece FBI tarafından kırılabilen İPhone şifrelerinin nasıl kırıldığı bilinmiyordu. Apple ile FBI arasında büyük bir krize dönen pin kırma, iki farklı davaya konu olmuştu.

Koruma Polisi Rozetiyle Gelmişti

Koruma polislerinin kullandığı rozet ile sergiye giren suikastçı, koruma polislerinin kullandığı rozeti yakasına takarak sergi alanına giriş yapmıştı. Ankara’da tüm güvenlik güçleri bu armayı biliyordu. Sadece koruma polislerinde bulunan bu rozete sahip polislere tüm yollar açılıyor.

Ruslar Nasıl Kırdı Bilinmiyor

Suikastçının üzerinden çıkan telefondaki 4 haneli pinin nasıl kırıldığı henüz bilinmiyor. Ruslar şifreyi gerçekten İPhone’da bulunan bir güvenlik açığı sayesinde mi kırdı yoksa Mevlüt Mert Altıntaş’ın kullandığı diğer şifreler bulunarak oradan mı tahmin yürütüldü? Henüz bu sorunun bir cevabı yok. Ancak Ruslar şifreyi İPhone’da bulunan bir açığı kullanarak kırdıysa FBI’dan sonra İPhone şifresini kırabilen ikinci istibarat servisine sahip olmuş oluyorlar.

Kapatılan Bir Açık Mı Yeni Bir Açık Mı?

Şifrenin bulunmayıp kırıldığını varsayarsak kullanılan açığın nereden kaynaklandığı büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan ve kısa süre içerinde kapatılan önemli bir güvenlik açığı bulunuyor. Bu açık sayesinde çok basit bir şekilde İOS cihazların kilit ekranları aşılabiliyor. Eğer suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş bu güncellemeyi telefonuna yüklemediyse bu açığı kullanarak telefondaki verilere ulaşılmış olabilir. Farklı bir açıktan yararlanma durumunda ise güvenli olarak bilinen İPhone’ların önemli bir güvenlik açığına daha sahip olduğu ortaya çıkmış olacak.

Telefondaki Veriler Jet Hızında Değerlendirildi

Milliyet’in haberine göre Mevlüt M. Altıntaş FETÖ’den tutuklanan amiri Kahraman Sezer’den iki günlük izin aldı ve mesai saati sonunda 386 kilometre yol katederek Erbil’e gitti. İstihbarat kayıtlarına göre Altıntaş’tan en son Erbil’deki hükümet binası yakınlarında bulunan CIA ofisi civarında sinyal alındı. Sonraki 7 saat cep telefonundan sinyal çıkmadı. Bu süre içinde suikastçının tüm istihbarat servislerinin ofisi olan Erbil’de kimlerle görüştüğü tespit edilemedi. Altıntaş, 7 saat sonra tekrar cep telefonunu kullanmaya başladı ve Ankara’ya döndü.

Marvel Evrenin En Güçlü 5 Karakteri


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin