Ana SayfaGenelStarlink uyduları soru işaretleri oluşturuyor

Starlink uyduları soru işaretleri oluşturuyor

Ülkenin askeri araştırmacıları, Çin dergisi Modern Defense Technology tarafından yayınlanan bir makalede, Çin’in Starlink internet uydularını devre dışı bırakma ve hatta yok etme yetenekleri geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Starlink uyduları soru işaretleri oluşturuyor. Yazarlar, Starlink’in diğer ülkelere yardım edebilecek ve Çin’in ulusal güvenliğini tehdit edebilecek askeri amaçlarla kullanılma olasılığını vurguladı.

South China Morning Post’a göre, bilim adamları hem sert hem de yumuşak öldürme yöntemleri de dahil olmak üzere uydu karşıtı yeteneklerin geliştirilmesi için çağrıda bulunuyorlar. İlki, füze kullanımı gibi uyduları fiziksel olarak yok etmek için kullanılırken, yumuşak bir öldürme yöntemi bir uydunun yazılımını ve işletim sistemini hedefliyor.

Starlink uyduları

Starlink uyduları soru işaretleri oluşturuyor

Buna ek olarak, araştırmacılar her bir Starlink uydusunu izleme yeteneğine sahip bir gözetleme sisteminin geliştirilmesini öneriyor. Bu, takımyıldızı için bir grup uydu ile birlikte askeri yükleri başlatma olasılığı olan endişelerinden birini giderecek. David Cowhig’in Çeviri Blogu, devlet destekli China Military Online web sitesinde uydu internet hizmetinin tehlikeleri hakkında uyarıda bulunan başka bir makaleyle birlikte makalenin İngilizce bir versiyonunu yayınladı.

Starlink uyduları

“Starlink, yüksek hızlı internet hizmetleri sağlayan sivil bir program olduğunu iddia etse de, güçlü bir askeri geçmişe sahip” dedi. Fırlatma sahaları askeri üsler içinde inşa edildi ve SpaceX daha önce Starlink uydularının şifreleme altında askeri uçaklara nasıl bağlanabileceğini incelemek için ABD Hava Kuvvetleri’nden fon aldı.”

Starlink uyduları

Çinli bilim adamları, Starlink’in savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının iletişim hızlarını 100 kattan fazla artırabileceği konusunda uyardı.

Uyduları fiziksel olarak yok etmek, Çin’in faaliyetlerine müdahale edebilecek uzay enkazı üreteceğinden, araştırmacılar sert ve yumuşak öldürme arasında ikincisini tercih ediyor. Ülke daha önce Tiangong uzay istasyonunun Starlink uydularıyla çarpışması hakkında Birleşmiş Milletler’e şikayette bulunmuştu. Görünüşe göre istasyon, çarpışma olasılığını en aza indirmek için 2021’de iki kez kaçınma manevraları yapmak zorunda kaldı. Birkaç uyduyu yok etmek de Starlink takımyıldızını tamamen ortadan kaldırmaz, çünkü SpaceX bu noktada 2500’den fazla uyduyu fırlattı.

Mobil uygulama ile müşterileri izlediler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting