SpaceX devasa patlama ile sarsıldı: Bakın bu sefer ne oldu!

SpaceX çalışanlarına köle

Uzay alanında öncü şirketlerden bir tanesi kabul edilen SpaceX, devasa patlama ile karşı karşıya kaldı. Özellikle son dönemlerde bu patlamaların sayısında artış görüldü. Peki bu defa ne oldu?

Dünyanın en büyük uzay firması olarak kabul edilen SpaceX devasa patlama ile güne merhaba dedi. Starlink gibi son derece başarılı projeleri yürüten şirket için şimdilerde Starship en önemli hedef konumunda. Bu hedefini gerçekleştirememesi aynı zamanda Mars projesinin de durması anlamına geliyor.

Ay ve Mars görevlerinde SpaceX şirketi bu roketleri kullanacak. Bu sayede insanların gezegenler arasında yolculuk yapması kolaylaşacak. Araçların kapasitesi hem ekipman hem de insanları almak için son derece yeterli. Bu ekipmanlar içerisinde tonlarca ağırlıkta donanımlar var.

Starship roketi parçalarına ayrıldı

Ay ve Mars görevlerinde büyük umutlar bağlanan Starship roketi, ne yazık ki bu görevde parçalarına ayrıldı. Sadece 3 dakika içerisinde 12,5 km yükseğe çıkabildi. Bu gerçekten de iyi bir rakam. En azından başlangıç için umut veriyor.

SpaceX devasa patlama
Ancak bu roketlerde en büyük sorun genellikle geri dönüş ile alakalı oluyor. Yeryüzüne iniş yaparken ateşleyicilerde ve dengede sorun yaşanıyor. Denge sorunları sonucunda da yere hızlı bir şekilde çakılabiliyor. SN9 prototipi olarak bilinen bu roket, dün gece işte tam da bu nedenle patladı.

SpaceX yeni rekor kırdı: Musk’ın hedefleri büyük!

İşin en kötü tarafı ise SN10 prototipinin hemen yanında patlamasıydı. Buradan çıkan parçalar SN10 roketine zarar verdi. Sonraki patlamalar için bu durumun sorun olacağı düşünülüyor. Peki siz SpaceX Mars projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir