Sosyal medya uygulamaları politikayı etkiliyor mu?

sosyal meeya

Günümüzde bütün alanlarla bir şekilde ilişki kurmayı başaran sosyal medya uygulamaları başka bir kategoride daha aktif olmaya başladı. Çeşitli politik olayları tetikleyen ve seçimlere etkisi olan bu tür sosyal medya platformları gücünü daha da arttıracak.

Politikada neredeyse her dakika Dünya genelinde yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Bu yeni gelişmeleri halka olduğundan farklı bir şekilde yansıtan hesaplar politik sahtekarlık yapmış oluyor. Facebook başta olmak üzere dünyanın en büyük sosyal medya platformları bu tür yalan haberlerle başa çıkmaya çalışıyor.

Sosyal medya uygulamaları seçimlere etki edebilir

Herhangi bir ülkenin seçimlerinde adaylardan birisinin karalanması ile birlikte seçimlerde etki yaratılabilir. Ancak bu etki sosyal medyanın gücü ile birleşirse seçimlerdeki dengeleri altüst edebilir.

sosyal medya uygulama

Sosyal medyanın politika alanında bu kadar yoğun bir etkiye sahip olması uygulama yöneticilerini önlem almaya sevk  etti. Örneğin Facebook sadece 2019 yılında 3000 hesabı kapattı. Bu hesaplar genellikle politik yalan haberler yapan hesaplardı. 

Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlardan sonra TikTok gibi uygulamalar da politik hesapları kapatacağını ifade etti. Görünen o ki ilerleyen yıllarda sosyal medyanın politika alanında çok daha ciddi etkileri olacak. Peki sizce sosyal medya politik sahtekarlığı önlemek için ne tür önlemler alabilir? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Sosyal medya kızların sağlığını bozuyor mu?