Ana SayfaAkıllı TelefonSony, akıllı telefon stratejisini değiştiriyor

Sony, akıllı telefon stratejisini değiştiriyor

Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Sony, bu pazardaki stratejilerini gözden geçirerek değiştirme kararı aldı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Akıllı telefon sektöründe önemli bir konumda bulunan Sony, senelerdir istediği sıçramayı bir türlü gerçekleştiremedi. Telefon ekranı ve kamera konusunda son derece muazzam işler çıkaran Japon teknoloji devi, buna rağmen satış rakamları bazında rakiplerinin çok gerisinde kalıyor. Elbette bu durumun bazı temel nedenleri mevcut.

Öncelikli olarak Sony son derece katı bir fiyat politikasına mevcut. Yani çıkardığı cihaz orta segment olmasına karşın, üst segment fiyatından satışa sunuluyor. Hal böyle olunca, bazı pazarlarda halka inmek oldukça zorlaşabiliyor.

Bu durumun az çok farkında olan Japon teknoloji devi, akıllı telefon pazarındaki satış stratejisini gözden geçirdi. Şimdiye kadar, orta segment, üst segment ve amiral gemisi sınıflarına hitap eden telefonlar geliştiren Sony, önemli bir karar aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Sony artık üst segmente hitap eden cihazlar üretmeyecek. Yani Japon teknoloji devi, amiral gemisi sınıfı ile orta segment arasında kalan bu cihazları artık satışa sunmayacak. Peki üst segment cihaz ile kast edilen ne?

Örneğin geçtiğimiz sene satışa sunulan XZ telefonları amiral gemisi sınıfına hitap ediyordu. Bazı özellikleri kısılmış olan X ve X Compact ise teknik özellikler bakımından güçlü fakat bazı özelliklerden yoksundu. Aşağıdaki grafik, Sony’nin 2017’deki satış stratejisini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bakalım Japon teknoloji devinin bu kararı nasıl bir geri dönüş verecek.

akıllı telefon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting