Ana SayfaDonanımSony 2013 Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Geri Sayım Başladı

Sony 2013 Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde Geri Sayım Başladı

Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen  ve 2007 yılından bu yana Sony sponsorluğunda sürdürülen, yılın en önemli fotoğraf etkinliği Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2013 yarışması için geri sayım başladı.

Tüm dünyadan profesyonel ve amatör fotoğrafçıların bu yıl içinde çektikleri en iyi fotoğrafları seçerek yarışmaya sunmak için sadece bir ayı kaldı. Profesyonel fotoğrafçılar, büyük bir gıpta ile bakılan L’Iris d’Or/2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı unvanı ve 25.000 ABD doları tutarındaki ödül için rekabet edecek. Amatör fotoğrafçılar ise 2013 Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanı ve 5.000 ABD doları tutarındaki ödül için kıyasıya bir rekabete tutuşacak. Ödüller çerçevesinde yer alacak tüm kategorilerin kazananları, Sony’den en son model dijital görüntüleme ekipmanına da kavuşacak.

Yarışmada yer alan çok sayıdaki kategoride gerek kazanan gerekse finale kalan fotoğrafçılar, ödüller sayesinde dünya çapında adlarını duyurarak tanınma fırsatını yakalayacak.

Türkiye’ye özel yarışma için özel jüri

Dünya çapındaki yarışmanın Açık Kategori’sine Türkiye’den katılan, fotoğrafçıların eserleri, Türkiye’ye özel yarışma kapsamında değerlendiriliyor. Yarışmanın ilk kez düzenlenecek Türkiye ayağı için özel bir jüri oluşturuldu. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Türkiye Jürisi’nde, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget, İFSAK İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman, EFIAP  Cemil Ağacıkoğlu ve Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard de Barbanson yer alıyor.Cemil

Birinci Londra’ya gidiyor, Sony NEX kazanıyor ve fotoğrafını dünya görüyor

Türkiye’ye özel oluşturulan jüri, Türkiye’deki fotoğrafçılar tarafından gönderilen fotoğraflar arasından birinciyi seçiyor. Yarışmanın Türkiye birincisi, hem Londra’da gerçekleştirilecek 2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ödül törenine katılıyor hem Sony NEX-5R fotoğraf makinesi kazanıyor. Ayrıca kazananın fotoğrafı, Londra’daki Dünya Fotoğraf sergisinde sergileniyor ve bu sayede fotoğrafını tüm dünya görüyor.

Fırsatları ayağınıza getiren organizasyon

2012 kategori kazananları Britanyalı fotoğrafçılar Palmet + Pawel şöyle konuştu: “Ödüller, çok daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olduğu gibi, birçok kapıyı açarak başka türlü, belki de hiç yakalayamayacağınız türden, fırsatlardan da yararlanmanıza imkan veriyor. Profesyonel Spor kategorisini kazanmak sadece daha geniş bir çevrede tanınmamızı sağlamakla kalmadı, aynı zamanda Sao Paulo Geceleri projemiz için ihtiyaç duyduğumuz maddi kaynağı bulmamızın da önünü açtı. Projenin ilk bölümünün çekimlerini, çalışmalarımız konusunda konuşma yapmak üzere Sony Brezilya tarafından şehre davet edildiğimiz sırada gerçekleştirdik.”

Yarışmayı kazananlara verilen destek çok kıymetli

2012 Profesyonel Portre kategorisinde birinciliği kazanan Arjantinli fotoğrafçı Irina Werning ise Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından yarışmayı kazanan isimlere sağlanan desteği “çok kıymetli” olarak niteliyor. Bu yıl düzenlenen yarışmada ödül kazanmasının ardından, Werning, Sony Latin Amerika ve WPO’nun katkılarıyla Kasım 2012 boyunca beş ülkeyi içine alan bir Latin Amerika turu yaptı. Çektiği fotoğrafların yer aldığı bir serginin yanı sıra ustalık sınıfları da düzenleyen Werning, aynı zamanda bu beş ülkenin her birinde, “Geleceğe Dönüş” başlıklı serisi için yeni fotoğraflar çekme fırsatını da yakaladı.

Finalistlerin ve ödül kazananların fotoğrafları Somerset House’da sergilenecek

2013 yılında ödül kazanan ve finale kalan tüm fotoğrafçıların çalışmaları Londra’nın tarihi mekanlarından Somerset House’da Nisan – Mayıs 2013 tarihlerinde sergilenecek. Çalışmalara aynı zamanda WPO web sitesinde de yer verilirken, finale kalan fotoğrafçıların çalışmalarından bir seçki de yıllık ciltli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabında yayımlanacak.

Amatörler 4 Ocak’ı, profesyoneller 9 Ocak’ı unutmayın

Amatörler ve meraklılar için düzenlenen on Açık kategorideki katılımlar için son başvuru süresi 4 Ocak 2013 tarihinde sona eriyor. Profesyonel fotoğrafçılar için düzenlenen 15 kategorinin yer aldığı Profesyonel yarışmada ise son başvuru tarihi 9 Ocak 2013 olarak belirlendi. Tüm katılımların www.worldphoto.org üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebileceği yarışmada finale kalanlar 5 Şubat 2013 tarihinde açıklanacak.

Profesyonel yarışmanın kazananlarını belirleyecek olan 2013 Onursal Jürisi’nin başkanlığını ABD’nin önde gelen ajans yöneticileri arasında yer alan ve yakınlarda Magnum Vakfı Direktörlüğü görevine getirilen Catherine Chermayeff yapıyor. Panelde, aralarında seyahat fotoğrafçısı Macduff Everton, Guardian Gazetesi fotoğraf editörü Fiona Shields, Magnum fotoğrafçısı Chien-Chi Chang ve Moskova Fotoğraf Evi’nden Olga Sviblova’nın da bulunduğu Dünya Fotoğraf Akademisi’nden birçok fotoğrafçılık profesyoneli yer alıyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri hakkında daha kapsamlı bilgiye www.worldphoto.org adresinden erişilebilir.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting